H_E_R_I_N_N_E_R_I_N_G -44- In Klin nr1 en 3 stonden een aantal jeugdherinneringen van de in dej vorige eeuw geboren Marie Smit, die momenteel in Heiloo woont. Het verheugt ons bijzonder dat ze nu ook weer iets op papier heeft laten zetten voor "die jongens van Oud Sint Pancras" Het is mij een behoefte om enige herinneringen uit mijn jeugd voor "Oud St.Pancras" te schrijven. De eerste vroege aardappelen kwamen tussen de riethekken vandaan uit het Broé<erveld. De eerste rode kool uit de Vronermeer. Als het tegen 12 uur liep, zei onze moeder: "Kijk eens achter het huis of de eerste schuitjes er al aan komen, want dan zet ik de aardappe len op.". We schreeuwden terug: "Ja moeder, ze zijn al bij het Pompshek." Je zag dan in de Kruissloot en in de Achterveert allemaal schuitjes, die met kloeten werden voortbewogen. Want al het hoge land, tot aan Koedijk toe, behoorde aan StPancrassers In de zomer werd door de mannen een blauwe-en in de winter een pilow kiel gedragen. Zelf gemaakt. Er was hier geen manufacturenwinkel. Wel liep hier P. ten Bruggencate met het klerenfonds van Leyers (nu de fa. Spruyt). Je kon zegeltjes kopen voor een dubbeltje het stuk. Die werden in een boekje geplakt. Daar kon je dan kleren voor kopen. De kruidenier verkocht wit en zwart garen, Limes-handgaren en Brooks-machinegaren Iedereen droeg zwarte kousen of sokken, eigen gebreide. De sajet, 4, 5 en 6 draads werd ook door de kruidenier verkocht. Op zekere dag klonk er geroep: "Een luchtballon in de lucht I" Hij ging erg laag. We dachten: hij landt hier bij ons. We schatten: Op de Krocht, naast Aris Kriek, de schoenmaker. Iedereen liep te hoop. Haar hij landde op het land van Maarten Kalis. fMaarten Kalis woonde aan de Westerwegin de boerderij nu bewoond door Y.Haagsma Op dezelfde Krocht naast Aris Kriek is de tweede kerk van St.Pancras gebouwd. De eerste dominee heette Jukkenekke. Het waren charmante, alleraardigste mensen. In Alkmaar was een opvoedingsgesticht voor jongens. Die jongens wandelden wel eens door St.Pancras. Ze werden dan bege leid door een oppasser. Bij ons kregen ze de naam: "de jongens van

De Klin - Sint Pancras | 1989 | | pagina 46