JAN PRINS 20 mei 1896 - 15 april 1945 van beroep fruitkweker, wonend in de Beemster, gehuwd mel^ kinderen. Hij werd op 28 maart 1945 gearresteerd. Tegelijk werd ook ziji 22-jarige zoon Arie, zijn beide onderduikers: Gerrit Hoogstraten uit Amsterdam en Bernardus Hollander uit Delft en een neef en een inwonende knecht, gevangen genomen. Het zestal werd al gauw overgebracht naar Alkmaar. ■Zoon Arie en de beide onderduikers, Hoogstraten en Hollander, werden enkele dagen eerder, op 11 april 1945, te Zijpersluis gefusilleerd. Tegelijk met een aantal leiders van linie-west. De neef en de knecht kwamen later weer vrij. Vader Prins en vooral zoon Arie, waren actief in het verzet. Ze namen deel aan wapendroppings, vervoerden wapens en hielden wapen oefeningen. Op de bewuste 28-ste maart hadden ze een voorraad wapen in huis. De wapens zouden nog diezelfde avond verder worden gebracht. Ze waren bestemd voor de B.S. Vermoedelijk is een ongewenst iemand dit aan de weet gekomen. In ieder geval, 's morgens om 5 uur verschenen de Duitsers. En de wapenvoorraad werd gevonden De andere was KLAAS OOMS 9 mei 1918 - 15 april 1945) van beroep kermisexploitant en wonend te Oosthuizen Hij werd op 7 april 1945 in zijn woonplaats gevangengenomen Werd daar eerst enkele dagen vastgehouden en is daarna, als een hond in de kattenbak van een auto (en op deze onmenselijke manier mocht zijn moeder afscheid van hem nemen) naar Alkmaar gebracht. Thuis wist men niets van zijn activiteiten in het verzet. Wel viel het op, dat hij vaak met slecht weer op pad ging. Na de oorlog hoorde zijn familie, dat hij o.m. betrokken was geweest bij overvallen op distibutiekantoren in Duitse dienstauto's en wapen- vervoer. Hij heeft beseft dat hij groot gevaar liep. Enkele dagen voor zijn arrestatie vertelde hij zijn vader, dat hij een ge zocht persoon was en bij een eventuele arrestatie, dit wel niet zou overleven Zijn vader adviseerde hem daarop om zo spoedig mogelijk onder te duiken Dit wilde hij (nog) niet'doen. Hij zei: "Nee, er rest me nog een opdracht. En ik heb A gezegd en wil nu ook 3 zeggen'.1

De Klin - Sint Pancras | 1986 | | pagina 41