Als laatste toevoeging een brandweerverhaal van ongeveer 50 jaar terug. We kregen het van Charles Destree. -14- Haar vader was om half tien thuisgekomen van hez zangkoor en moe der had juist alle stoeltjes klaargemaakt met geschenkjes en taai poppen. Het waren er zes. Het waaide hard die avond en opeens dachten ze, dat het hagelde. Dat kan nietf zei vader, "zo juist was het nog helder en volle maanHij keek even in de deuropening en kwam meteen weer terug. Het huis staat in brand, kom, vlug da kinderen uit bed1 En daar liepen ze in nachtgoed, langs alle zes stoeltjesdie zo mooi stonden opgesteld. "Ga maar gauw naar grootvader en grootmoeder" riep vader nog. En probeerde om te redden wat er nog te redden vielmaar dat was niet veel .Want het was een oude boerderij met een hoog, rieten dak Het werd bewoond door drie gezinnen. Aan het eind van de Twuyverweg stond de molen en die moest draai en om de vonken van het lijf te houden. Zo hard waaide het. De volgende dag moesten moeder en de broertjes in geleende kleren naar school. Daar hadden velen wat mes van hun eigen, pas gekreger spulletjes. Zo hadden ze nog meer dan anders. Een van de drie bewoners(Van der Woude) had nog heel wat kunnen redden. Voor de brand begon stonden er al heel wat spullen achter in de boomgaard. Hjj is later naar 'lexel verhuisd, waar weer het zelfde gebeurde. Maar 't was wel een avond om nooit te vergeten. De boerderij stond naast de pastorie. Herdershoevevan ds. Ver steeg en op dezelfde plaats staan nu vier burgerhuizen. Het moet in 1895 gebeurd zijn. Het brandspuithuisje (stond daar wel een spuit in, ik meen alleen een kruiwagen met brandslangen) stond later bij de gereformeerde kerk. Als je stout was, moest je in het "spekhok"zoals dat huisje dan genoemd werd. Hoewel ik erg stout was, heb ik er nooit in gezeten De veldwachter in mijn tijd heette De Boer. Éénmaal heb ik die kruiwagen in actie gezien, toen de boet van Bram Smit verbrandde. Het was op een zondag (Pasen Kort vóór de 'x>rlog Ik weet het jaar niet meer. Met twee vriendjeswaaronder Kees Jonker van <e slager, zagen we rook door de patnen van het dak komen.

De Klin - Sint Pancras | 1986 | | pagina 16