POL AMERSFOORT T/D-Nr. Voedselintendant Onderduikers moesten niet alleen een onderduikplek hebben maar ook eten. Jan de Vries wist wat regelen inhield, kon in oplossingen denken en wist zo een heel netwerk op te bouwen. Overigens hield dat ‘regelen’ meer in dan ‘zomaar’ organiseren. Overvallen, dwang, bedreiging met een wapens, geweld en gesjoemel met documenten waren de noodzakelijke middelen om resultaat te boeken. Eind 1944 begon de Hongerwinter. Er was een nijpend tekort aan voedsel. Jan de Vries werd benoemd tot algemeen voed- selofficier, met de rang van grootmajoor. Dat hield in dat hij verantwoordelijk was voor de inzameling, transport, opslag en distributie in westelijk West-Friesland. Jo de Veer uit Schagen was waarnemend voedselcommissaris voor Noord-Holland en kreeg zijn opdrachten van de b ezetter. Elke zaterdag werd bij Piet Frans, een boer in Stroet, vergaderd over de te voeren strategie. Welke hoeveelheid voedsel kon Jo de Veer aan de illegale distributie afleveren en welk deel bij de moffen, zonder argwaan te wekken. Daarvoor waren stempels en officiële papie ren nodig en de adressen waar je, zonder het gevaar van verraad, de producten kon opslaan en ophalen voor transport. Met die papieren werden dan bijvoorbeeld kindertehuizen of zieken huizen in Haarlem en Amsterdam bevoorraad. De papieren en stempels vormden de bescherming bij controle onderweg. Door bemiddeling van Jo de Veer kon zelfs een boot met 50 koeien uit Friesland gehaald worden. Jan de Vries werkte als voedselofficier geheel zelfstandig. Riekele Hovenga was voedselintendant in oostelijk West-Friesland. Sicco Mansholt, toen nog boer in de Wieringermeer, was de centrale figuur. Later, na de bevrijding, werd hij minister. --Tohct uw e s AtornftM Geb.-Ort _WO3, 4341- Wapens Het verzet kon niet zonder wapens en munitie. Die zijn noodzakelijk bij de hulp aan onderduikers, sabotage, overvallen en liquidaties. Hele wapenzendingen werden in de nacht met vliegtuigen vanuit Engeland gedropt op speciale afwerpterrein- en. In West-Friesland lag dat terrein achter de eerdergenoemde Zomerdijk in Spanbroek. De codenaam van dit weiland was ‘Mandril’.Hil Schipper, bijgenaamd ‘De Kat’, was Commandant Afwerp Terreinen (CAT). Onder zijn verantwoordelijkheid werden de vliegtuigen naar de juiste afwerpplaats geleid, de gedropte wapens en munitie verzameld en verborgen. Adri C. uit Sint-Maarten kennen en Piet Ott uit Schagerbrug. Bei den werkten in Alkmaar bij het Arbeidsbureau, dat in mei 1941 door de bezetter was opgericht. Vanafapril 1942 begon nen de Duitsers jonge mannen te werk te stellen in Duitsland. Gerrit Sloof en Piet Ott vervalsten papieren om die jongens uit de ‘Arbeitseinsatz’ te houden. Er kwamen steeds meer onderduikers. Begin 1943 was er in Andijk een ‘Commissie van Actie’ gevormd, met als doel: hulp aan onderduikers. Initiatiefnemers waren o.a. Willem Siebesma, Gerrit Ruiter, Frans Lieuwen en Riekele Hovenga. In het voorjaar van 1943 werd Jan Sinnige gevraagd een dergelijke organisatie op te zetten in Schagen. Hij werd districtsleider van het district westelijk West- Friesland, dat omvatte Schagen, Sint-Maarten, Harenkarspel, Warmenhuizen, Langedijk, Zijpe, Anna-Paulowna, Texel en later Schoorl en Bergen. Begin 1943 vond Jan Sinnige in zijn brievenbus een brief(met instructies) aan “Jan de Vries, Scha gen”. Als verzetsman adopteerde hij die naam. Via predikanten, pastoors en dokters kwam hij aan onderduikadressen. Meestal bij boeren, want die konden op het land wel wat hulp geb ruiken. In zijn district vonden zo’n 1000 onderduikers een plek. Gerrit Sloof en Jan van de Ben, van het Arbeidsbureau in Alkmaar, hielpen hem aan de nodige documenten. In 1943 kwam de Landelijke Organisatie (LO), ook wel LO/KP (Knok Ploeg), voor hulp aan onderduikers, van de grond en het district sloot zich hierbij aan. Belangrijke personen in het district waren Jan Beemsterboer, Jan Tesselaar en Rein Posthu- ma. De districtsleiders kwamen elke week bij elkaar in de stolp boerderij van Piet Schipper aan de Zomerdijk in Spanbroek voor een vergadering met de gewestelijk leider, Cees Haeck, uit Heerhugowaard. tl,Pers.Karte Dokumente: Schrelbstubenkarte Inf.Karten: Geldverwaltungskarte Bemerkungen Revierkarte Umschlag-Nr. 9 Arrestantenkaart, Kamp Amersfoort. Name Geb.-Datum Transportkarte .-Nr,

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 9