P.Ë.N. PH zichtbaar, hoewel het de argeloze voorbijganger niet snel zal zijn opgevallen. De betekenis van de gevelstenen was minder bekend bij het grote publiek. Voor de Tweede Wereldoorlog kreeg de elektriciteitsmaatschappij geregeld brieven waarin geïnteres seerden om opheldering vroegen. Waarom zitten die stenen in de muur en wat betekenen ze? Interesse om zo’n transformatorhuisje met gevelstenen te zien? Het dichtstbij Schagen is die aan De Stolpen (naast het Chinese Wokrestaurant) te vinden. Andere exemplaren in de buurt staan bijvoorbeeld in Burgerbrug (bij Burgerweg 54), Nieuwe Niedorp (bij Dorpstraat 75) en in Callantsoog nabij Dorpsweg 14. Medewerkers van het oude elektriciteitsbedrijf gaven er soms hun eigen uitleg aan: “De haan kan het niet bekraaien zo mooi als elektriciteit is en de hond kan het niet belopen zo snel als de stroom gaat.” Veel transformatorhuisjes kwamen na verloop van tijd aan het einde van hun functie en werden gesloopt. Dick Wit: “Collega’s waren er als de kippen bij om zo’n tegeltje te bemachtigen. Ze waren bijzonder geliefd en menig exem plaar werd thuis op een muur aangebracht.” Bewaken en verdedigen Het magazine Alles Electrisch’ uit september 1933 verklaart de materie helder. Het antwoord op het waarom is; ter versiering. De transformatorhuisjes hadden geen ramen en alleen strakke muren. Men vond dat enigszins saai en het aanbrengen van twee gevelstenen zou het geheel wat opfleuren. De gevelstenen hadden ook een relevante betekenis. De haan staat er om een waarschu wing uit te kraaien: ‘mij is dit huis ter bewaking toevertrouwd’. Het tweede tegeltje met de hond voegt daaraan toe: ‘mij is dit huis ter verdediging toevertrouwd’. De haan doet een beroep op het gezonde verstand van de mens en voor wie dan nog niet luistert is er de hond. Geen verdere discussie meer, ik hap toe. levensgevaarlijk HOOGSPANNING HET-OPENEN-IS LEVENSGEVAARLIJK Foto's: Dick Wit. Bron: Alles Electrisch, september 1933. Robert Witsen 7 f-AAE^^ING Locatie Callantsoog. Locatie Nieuwe Niedorp. Locatie De Stolpen.

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 7