bij elektriciteit geboden! Haan en hond: Historische gevelstenen op oude transformatorhuisjes merkt. De druk op de gemeente nam toe en in 1918 besloot de gemeenteraad om toestemming te geven voor de aanleg van een elektriciteitsnet. Publiek vraagt opheldering Bij de uitrol van het netwerk behoorden ook lokale transforma- torhuisjes. Hierin wordt de hoge spanning van de hoofdkabel omgezet in een lager voltage om de elektriciteit geschikt te maken voor de afnemers. In de periode tussen de wereldoorlo gen werd een flink aantal van dit soort objecten gebouwd. Het waren doorgaans keurig gemetseld huisjes met een pannendak. Bij de toegangsdeuren waren opvallende waarschuwingsborden aangebracht met termen als ‘levensgevaarlijk hoogspanning’. Het moest duidelijk zijn dat het betreden van zo’n huisje voor onbevoegden niet alleen verboden, maar ook zeer risicovol was. Vaak werden ook twee gevelstenen aangebracht. Eén met de afbeelding van een haan en de andere met een hond (een bull dog). Op de meeste overgebleven huisjes zijn deze nog steeds Dagelijks leven zonder elektriciteit is nu niet meer voor te stellen, toch was Schagen vrij laat met het aanleggen van een elektriciteitsnet. De reden was dat de gemeente participeerde in de plaatselijke gasfabriek aan de Oosterstraat (inmiddels ge sloopt) en deze de bron was van de straatverlichting in Schagen. Met stroom als nieuwe energiebron zou het gemeentebestuur zichzelf in de vingers snijden en men hield de boot enige tijd af. Het succes van elektriciteit elders in de provincie en de daaraan verbonden voordelen voor de bevolking bleven niet onopge- n nieuwe transformatorhuisjes zijn ze niet meer te vinden, maar op oude exemplaren van bijna een eeuw oud zijn gevelstenen aangebracht met een haan en een hond. Dick Wit uit Schagen kreeg bij zijn pen sionering in 1995 bij het Provinciaal Elektriciteits bedrijf Noord-Holland (tegenwoordig de bedrijven Vattenfall en Liander) twee van deze tegeltjes cadeau. In eerste instantie kende hij de historische betekenis niet, maar het antwoord kwam recent boven water. De haan: 'mij is dit huis ter bewaking toevertrouwd'. De hond: 'mij is dit huis ter verdediging toevertrouwd'. 6 waakzaamheid

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 6