i Pt 3) waaraan hij een hekel had snel hebben vervangen door zijn vaste brug (Foto 4). Die was zo’n anderhalve meter hoger dan de draaibrug en dat is aan de foto’s duidelijk te zien. Zo weten we dat Foto 1 niet later kan zijn genomen dan eind 1905. Een bevestiging van de goede relatie tussen de twee stellen vinden we op de geboorteakte van Cornelis Nicolaas Vlaming, de eersteling van Josephus Regnerus, waarop Adolph Schut als getuige staat vermeld. De ansichtkaart van Adolph en Gon Schut is vrijwel zeker verzonden vanwege het huwelijk van Schagens beroemdste architect met de dochter van Schagens beroemdste Zouaaf Aan wie van de zes? Zoals eerder vermeld hadden DolfSchut en Gon Vlaming toen ze in 1892 trouwden zes nog levende broers en zussen. Nu we weten tussen welke jaren de ansicht met Foto 1 moet zijn ver zonden, kunnen we via een proces van eliminatie herleiden wie de ontvangers van de prentbriefkaart moeten zijn geweest. Engelbertus Maria Schut, geboren 03.10.1856, is nooit getrouwd. De aanhef Geliefde Broer en Zus kan niet aan hem gericht zijn geweest. R. J. Brügemann Van Reinerus Josephus Brügemann (1875-1938) rijst uit de re gisters die we over hem kunnen raadplegen het beeld op van ie mand die niet wist wat hij moest worden. Mogelijk zag ook zijn moeder - vader Jacob overleed toen Reinier zes was - in hem geen carrièreman, want die stuurde hem na de lagere school naar het klein- en aansluitend naar het grootseminarie, waar hij voor het grote werk werd klaargestoomd door de missionaris sen van Mill Hill. Al met al duurde zijn studie veertien jaar. Maar toen puntje bij paaltje kwam zag Reinier afvan een pries terwijding. Als gesjeesd missionaris keerde hij in 1901 terug in Schagen, 26 jaar oud. Wat moet er van die jongen worden, zal zijn moeder hebben gedacht. Wellicht daarom kwam Reinier aanvankelijk niet thuis wonen, maar bij zijn oom Cornelis Vla ming, de aannemer. Die wist van wanten. Misschien kon oom Cor iets met hem aanvangen. Inderdaad kwam Reinier onder het dak van zijn oom en tante tot een nieuwe beroepskeuze. Op de gezinskaart 1900-1910 van Cornelis Vlaming haalde een gemeenteambtenaar op de regel van Reinerus Josephus Brügemann in de kolom 'beroep' student in de godgeleerdheid door en veranderde het in fotograaf. Dat moet opnieuw ophefheb- ben veroorzaakt in de handelsfamilie Brügemann. Fotograaf? Ook Reinier zelfmoet zich van zijn zaak niet zeker zijn geweest. Want pas in 1906 opende hij een fotografisch atelier; niet op eigen benen, maar in de manufacturenwinkel van zijn oudere broer Cornelis. Een jaar later verhuisde hij zijn atelier naar de woning van zijn moeder. Hij had dus vijfjaar de tijd genomen om zich in zijn vak te bekwamen. En het moet gezegd, het heeft ons pittoreske plaatjes van Schagen opgeleverd. Maar genoeg over Reinier Brügemann. Wat voor dit verhaal van belang is, is dat hij pas na het aftreken van zijn priesteropleiding besloot de fotografie in te gaan. Foto 1 kan daarom niet eerder gemaakt zijn dan in 1901 en niet later dan in 1905, toen Dirk Hartland zijn vaste brug bouwde. Peter Groenveld 5 4. De vaste brug van Dirk Hartland. Dit was ook de brug waar de voetballers en aanhangers van de v.v. Sparta overheen moesten om op het in 1922 door Hartland op zijn eigen land aangelegde voetbalveld te komen. 3. Een van de twee draaibruggen over de Loeter- sloot. De foto is genomen vanaf de tweede draai brug, die een meter of vijftien verderop lag. Links op de kade het contragewicht waarop dit brugtype handmatig kon worden weggedraaid. Het voorste huis is de woning van Dirk Hartland. Geertruida Maria Schut, geboren 21.05.1858 en in 1883 gehuwd met Godefridus Johannes Nelissen, werd weduwe in 1891 en hertrouwde niet. Zij was het dus evenmin. Hendrikus Johannes Franciscus Schut, geboren 04.11.1859, trouwde op 04.07.1894 en woonde in Amsterdam met Elisabeth Maria van Hamelsveld. Zij vallen ook af. Adrianus Maria Schut, geboren 12.08.1864. Hij vestigde zich in 1882 in Haarlem als kleermaker en overleed ongehuwd in Amsterdam op 14.11.1918. Joseph Schut, geboren 05.10.1872, trouwde in 1899 en later nog eens in 1911. Hij is de vijfde optie waar een streep door kan. Josephus Regnerus Vlaming, geboren 02.02.1883. Hij trouwde op 08.04.1904 met Johanna Theodora Anthonia Keet, dochter van de bakker Jacobus Keet. Dat is wat we zochten, een huwelijk tussen 1901 en 1905. Loet SCHAGEN.

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 5