e esrqiös I Ook bleek uit de toespraak dat de overheid het belangrijk vond Een greep uit het programma van de Schager Bevrijdingsfeesten: In de Molenstraat werd een gedenksteen onthuld waarna er op het Noord een vlaggenparade plaats vond. Na de officiële opening door burgemeester Buiskool werden er vredesduiven opgelaten door de Postduiven-Vereniging ‘Het Oude Slot’. In de Molenstraat werd een gedenksteen onthuld waarna er op het Noord een vlaggenparade plaats vond. ’s Middags was er een grote allegorische optocht door de stad. Vijfenzeventig thema’s kwamen in de optocht aan de orde, waaronder onder andere, ‘toen ik nog geen Führer was’, ‘Duits land wint op alle fronten’, ‘winter 1944/1945’, ‘Snip en Snap op hongertocht’, ‘bevrijd, jong Holland en jong Indië’ en ‘Mussert’s tante op de fiets’ maar ook luchtiger thema’s als sprookjes, een hofnar en cowboys. Uit de woorden van de burgervader bleek dat men zich bij overheidsinstanties zorgen maakte dat, na de vijfbezettingsjaren, er bij sommige mensen sprake was van zogenaamde zedenver wildering. Een zorg was bijvoorbeeld dat de 170.000 in Neder land verblijvende Canadezen voor een ongekende explosie van (buitenechtelijk) seksueel verkeer zou zorgen. Het was wat dat betreft veelzeggend dat de grote ‘hit’ op de bevrijdingsfeesten het lied ‘Trees heeft een Canadees’ was (5). Het nummer zal ongetwijfeld ook tijdens het feest in Schagen geklonken hebben. Er was kinderzang waarbij alle schoolkinderen zongen onder leiding van de diverse schoolhoofden. Ook werden de kinderen in de verschillende buurten vergast op kinder- en volksspelen. s Avonds was er een algemene maskerade door geheel Schagen dat de bevrijdingsfeesten toch vooral tot eensgezindheid zouden en daarna was het feest in de diverse feestgebouwen. leiden. Die eensgezindheid was immers hard nodig om de weder opbouw van ons land stevig ter hand te nemen. Burgemeester Buiskool schreef in het voorwoord van de feestgids (te koop voor 25 cent): “Eindelijk is dan het ogenblik daar, waar op wij, inwoners van Schagen, het heugelijk feit van de bevrijding van ons dierbaar vaderland feestelijk gaan vieren.” En vervolgens: “Veel is ook in Schagen geleden en gestreden, vijf bange en donkere jaren liggen achter ons. Wij sluiten die periode nu afmet vreugdezang, dans, muziek en jolijt.” Hij voegde er een ernstige noot aan toe; “Maar tevens beginnen wij een nieuw tijdperk, een leven van harde en noeste arbeid voor de wederopbouw van ons vernielde land.” En even verderop: “Viert uw bevrijdingsfeest volop maar op gepaste en ordelijke wijze, en gaat na het feest even eendrachtig en blij aan de slag voor de herrijzenis van een welvarend en gelukkig Nederland”(4). Met andere woorden, feestvieren prima, maar netjes en daarna, met zijn allen en eensgezind, de handen uit de mouwen om Nederland weer op te bouwen. In september 1945, vier maanden na de capitulatie van Duits land, konden de inwoners van Schagen dus eindelijk vieren dat er aan de vijflange bezettingsjaren een einde was gekomen. Schager Bevrijdingsfeesten Pri: Philip van der Zee 27 Feestgids van de Schager Bevrijdings feesten. Collectie N.J. Grooff. Noten bevrijding van Schagen 1) Het Nieuws (verzetskrant gedrukt door drukkerij van Ketel) van 5 mei 1945, archief N.J. Grooff. 2) Idem noot1 3) Bekendmaking zuivering corps marechaussee, archief N.J. Grooff 4) Feestgids, Schager Bevrijdingsfeesten, archief N.J. Grooff. 5) Leven in bezet Nederland. Onder redactie van het NIOD. Spectrum 2020. Deel 2. Pagina 609 en 610

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 27