gcV “Vandaag is het dan zoover! Vandaag is dan eindelijk de Dat betekende dat Schagen eindelijk bevrijd was. En dat moest gevierd worden want zo stond te lezen in het al eerder aange haalde Het Nieuws: De bevrijding had een schaduwkant. Veel mensen in Schagen verkeerden in onzekerheid over het lot van geliefden, familiele den, vrienden en kennissen. Van de kleine Schager joodse gemeenschap was niets meer over. De struikelstenen die op diverse plaatsen in Schagen werden geplaatst getuigen daarvan. De mannen die door de Duitsers waren ingezet in de oorlogsin dustrie, de beruchte Arbeidseinsatz, keerden niet allemaal terug. Noordwest-Nederland, waaronder dus ook Schagen, moest het langst op het einde van de Tweede Wereldoorlog wachten. Pas in mei 1945 trokken de Canadezen Zuid- en Noord- Holland binnen. Gevochten werd er hier niet meer omdat de Duitsers al hadden gecapituleerd. Wel vielen er nog meer dan honderd doden door misverstanden en pogingen van de Binnenlandse Strijdkrachten om Duitse militaire eenheden te ontwapenen. Alhoewel dit door de Canadese strijdkrachten uitdrukkelijk was verboden. Pas op 17 mei trokken de eerste Geallieerde troepen Schagen binnen. bevrijding daar! Vandaag wappert de driekleur weer in de vrije lucht, die zich weer welft boven een vrij land! Vandaag halen we het oranje weer te voorschijn. We hebben het jarenlang alleen maar in ons hart kunnen dragen, maar vandaag kunnen we ’t openlijk vertoonen. Vandaag zullen we het Wilhelmus’ zingen, nu de tyrannie verdreven is die ons vijflange jaren het hart heeft doorwond. Want vandaag zijn we eindelijk vrij!”(2). Z IW5? 25 Herinneringstegel van een voetbalwedstrijd ter gele genheid van de bevrijding. Collectie N.J. Grooff. Bevrijdingsrok. Gemaakt van restjes stof. Gedragen tijdens de bevrijdingsfeesten. Collectie N.J. Groof. Sgr

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 25