De bevrijding van Nederland was in drie fasen verlopen. Al in september van 1944 waren grote gedeelten van Zuid- Zo schreef de plaatselijke commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten in Schagen, in het verzetsblad Het Nieuws, toen de Duitsers zich op 4 mei op de Lüneburgerheide over hadden gegeven. De volgende dag, 5 mei, ging de wapenstilstand om acht uur in. (1). Limburg, Noord-Brabant en Gelderland bevrijd tijdens, onder andere, operatie Market Garden, een grootscheeps offensiefvan de Geallieerden. De brug over de Rijn bij Arnhem bleek een brug te ver zodat in de winter van 1944 en 1945 het frontgebied dwars door Nederland liep. In april1945 slaagden de Engelsen en Canadezen erin Noord- oost-Nederland te bevrijden. Dit ging soms met felle gevechten gepaard. “Wij wenschen door middel van het eerste vrije nummer van 1 Zl F"! X r"! Zl Zl F"! Het Nieuws uiting te geven van onze dankbaarheid jegens Hare V» f Majesteit de Koningin en Hare regeering en jegens de Gealli eerden, aan wie wij allen zooveel verschuldigd zijn. Indien wij, inwoners van Schagen, ons goed rekenschap geven van alles wat in de afgeloopen jaren geschied is en ons bedreigd heeft, zal het gevoel van dankbaarheid ons diep doordringen en ons allen in staat stellen om in onze gemeente rustig en zeker de herstel- en opbouwwerkzaamheden ter hand te nemen”. 24 Canadese bevrijder voor drukkerij Trapman.Uit De bevrijding van Schagen. Mei 1945. Collectie N.J. Grooff De bevrijding

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 24