Uit de schatkamer van Vreeburg Wat is het? Maar de lezer die een zeis in zijn schuur heeft staan, die zal het voorwerp wel herkennen. Want daar is de haarhamer voor bedoeld, voor het scherp maken van een zeis. Hoe, wat, waar, daarover vermeldt de boekhouding van Vreeburg niet veel. Het voorwerp wordt nuchter beschreven als: 'Object 4555/4556: haarhamer met houten steel, met haarspit met dwarsbalk'. Wikipedia Dus vallen we terug op Wikipedia, en dan wordt alles duidelijk. Zoals het touwtje op de foto al suggereert horen hamer en haarspit bij elkaar. Het haarspit fungeert als aambeeld, waarop een zeis met de haarhamer kan worden scherp gehamerd. Op YouTube staan diverse filmpjes waarop de haarhamer wordt gedemonstreerd. Het haarspit wordt met de punt in de grond gestoken, de zeis wordt op de bovenkant gelegd, en met een flinke dosis geduld hamer je net zo lang op je zeis totdat hij weer scherp is. Een onmisbaar gereedschap, waarop je (zoals bij dit exemplaar), uiteraard je initialen vermeldt, om het te herkennen tussen al die andere haarhamers in de wereld. Je kunt met een haarhamer trouwens ook een 'zicht' behande len. Een 'zicht' of 'pik' is een landbouwwerktuig voor het maai en van graan dat het midden houdt tussen een zeis en een sik kel. Een zicht en een sikkel worden met één hand gehanteerd, een zeis met twee handen. Haren is slijpen Met een haarhamer scherp je dus een zeis, en dat maakt ook duidelijk dat het woord 'haren' in dit verband niks met een kap sel te maken heeft, maar staat voor het slijpen ofscherpen van een zeis, ofvan een ander voorwerp om te maaien. Maar helaas, ook de haarhamer valt ten prooi aan de vooruit gang. Op internet is al voor 35,95 Euro een apparaat te krijgen dat belooft uw zeis in no time te haren, zonder haarspit en zonder haarhamer. De haarhamer wordt daardoor wellicht geschiedenis. Goed dat er in Vreeburg nog eentje zien is! Is we onze lezers op de man (of de vrouw) af zouden vragen waar dit voorwerp voor dient, dan zouden vele vraagtekens ons deel zijn. Zelfs als we onthullen dat het werktuig 'haarhamer' heet zullen er weinig bellen gaan rinkelen. Want een haarhamer, wat is dat? Hoort zo’n ding wellicht thuis in een kapsalon? En bestaat er ook een zijnhamer? De haarhamer Martin van der Jagt 23 Boerderij-en rijtuigmuseum Vreeburg Loet 14 1741 BP Schagen 0224 21 69 06 info@museumvreeburg.nl

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 23