Kf I I ff Volksziekte dwong Schagen eerder tot afgelasting kermis 1' Met dank aan Peter Groenveld en Aad Epskamp. Het TBC-huisje, Frank van Loo, Zijper Museum, Schagerbrug http://www.tbchuisje.nl/ Veertig dagen Er komt in deze periode aandacht voor reine riolen, sloten, urinoirs et cetera en voor voedsel en leefomstandigheden in zijn algemeenheid. De 19e eeuw moet nog aanbreken wanneer jBMj'd Vooral zon Ziet men (te veel) zon tegenwoordig als een gevaar voor huid ziektes, in andere tijden was zon dus de remedie tegen verzwakte (stads)kinderen (de bleekneusjes) en chronisch zieken die in een tehuis of sanatorium op krachten konden komen. In Bergen en Petten (het Gemeenelandshuis en opvolger het Kleuterhuis in het Corfwater) staan ze nog. Sanatoria vinden we in Zwitserland (in de ijle lucht van Davos) en in de Duitse kuuroorden. In Neder land stond Hilversum bekend om zijn tbc-huisjes, met zorg. Maar wie had daar geld voor? Nee, onze regio moest het doen met de mini-huisjes en een afbreekbaar gebouwtje bij het Schager Slot. itTi jttRr i B’ is Sfff m |B Voor onze voorouders in ieder geval niet. We gaan een stap terug in de tijd. Quarantaine, tweede golven, nieuwe uitbraken, de zoektocht naar een vaccin - we zijn er ook in de kop van Noord-Holland bekend mee. We schrijven 1830 wanneer cholera ons land bereikt. De beruchte ziekte krijgt al snel de bijnaam de blauwe dood en zal pakweg 35 jaar bij ons blijven. Aanvankelijk wordt de over dracht gezocht in rottend fruit en stilstaand water. Een nieuwe ziekte, men weet er nog te weinig van, hoe herkenbaar. In ieder geval besluit de gemeente Schagen tot een kermisverbod op 3 augustus 1832. Een ophoping van mensen en drinkgelagen zal de besmetting van cholera bevorderen. Varkensvlees, ook verdacht, gaat in de ban. Het lijkt een verstandige beslissing, een dodenpiek blijft de marktstad bespaard. Een tweede golfin 1855 maakt in Schagen wel veel slachtoffers. Een vaccin in het volgende decennium laat de ziekte pas luwen. Nadat Edam een nieuwe uitbraak meldt, moet Schagen ook aan isolatie doen vinden dr. Melchior en dr. Ensing. Thuis-isolatie zoals nu is geen goed plan, gezinnen zijn er te groot voor. De keuze valt op een barak die op het Slotterrein wordt geplaatst (zie foto). Ofschoon de verzorging in deze ziekenboeg beperkt is, kunnen de besmetten in ieder geval in quarantaine. De barak kan acht man herbergen en is demontabel. Dat hoeft echter in 1915 niet meer, hij zakt dan vanzelf in elkaar. Het deed vreemd aan, afgelopen zomer in Schagen: geen kermis, geen West-Friese Markt, geen Popweek end en geen harddraverij, aangekondigd door de eerder afgelaste Paasvee. Maar is het zo vreemd? tyfus, roodvonk en mazelen opduiken. Voor zover bekend maken de virussen in Schagen geen tientallen slachtoffers. Als bedrei gender wordt tuberculose (oftewel TBC of tering) gezien. Deze ziekte, gestimuleerd door ondervoeding, slechte leefomstandig heden, suikerziekte en chronische longaandoeningen, is hardnek kiger. Ook toen werd hoesten, spreken en zingen afgeraden. Een vorm van afzondering wordt als oplossing gezien. Quarantaine (afgeleid van veertig dagen in isolatie) teneinde anderen niet te besmetten en net zo belangrijk: rust, hygiëne en zon. De TBC- huisjes verschijnen. Het Witte Kruis, de vereniging ter afwering en beteugelen van volksziektes, speelt een rol in de tot stand komen van het water leidingnet. In Schagen vanaf 1923, het buitengebied vanaf1945, terwijl de tering vooral als een plattelandsziekte (besmet door vee denkt men) wordt gezien. Daarnaast maakt de kruisvereniging zich sterk voor de TBC-huisjes. In iedere gemeente moet er een aantal komen. Schagen krijgt er enkele, net als de Zijpe. Die aan de Groote Sloot en Belkmerweg staan er nog. De vierkante bouwsels kunnen via het onderstel meedraaien met de zon en bevatten veel glas (zonlicht en warmte vormen de essentie van de therapie). Alternatieven als vaccins zijn er niet, medicijnen pas veel later. Barak op het Slotterrein. Ton Smakman 22 Bronnen Heerlijk Schagen, de geschiedenis van een Westfriese markt stad, H.Th.M. Lambooij, M.G. Pigge, R.J.M. van de Pol en F. Timmer, Schagen, 1996 Vierkant, draaibaar TBC-huisje. ögfb- 1 MM Sfc'- - PWfcsr Krijq de tering!

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 22