I Leven zonder Duitse militairen Fokje: “Toen ik op de bagagedrager stapte moest mijn moeder huilen. Eenmaal in Friesland viel het mij meteen op dat er in Zwaagwesteinde helemaal geen Duitse militairen te zien waren. In Schagen zag je ze overal in het straatbeeld, de hele oorlog lang. Omdat er nauwelijks Duitse troepen waren in dit deel van Friesland, zijn er ook nooit scholen gevorderd. Ik ging hier naar school in een normaal schoolgebouw. Dat was na al die lesjaren vreemd voor mij, want hoe anders was dat met de kinderen in Schagen. Daarvan ben ik me pas later bewust geworden.” Er ontstond een bevrijdingsverschil met Schagen (zie Feit 4). Fokje werd bij haar familie in Friesland al midden april bevrijd door de Canadezen, terwijl haar gezinsgenoten nog in Schagen waren. Dat was voor haar een vreemde bevrijding: “De Duitsers waren weg, de Canadezen hadden ons bevrijd, dus wilde ik naar huis, naar mijn vader, moeder, zusje en broertje. Maar dat kon niet. Het bleek dat er nog wel Duitse soldaten in Schagen waren. Ergens in mei verscheen opeens mijn moeder op de fiets in Friesland. Hoewel ik het altijd prima naar mijn zin had bij de tantes, was dit voor mij de echte bevrijding van de oorlog.” •r Robert Witsen 21 De bovenbouw kreeg les in de Bethelkerk aan de Landbouwstraat. De leerlingen zaten in de banken om de preekstoel in Bethel (foto's Bethelgemeente). De spoorwegstaking was mede de oorzaak voor grote schaarste in West-Nederland. Hier voed selzoekers in de omgeving van Schagen (foto Zijper Museum, Niestadt Beeldbank). Het huis van meester de Nooij aan het Plantsoen (foto Robert Witsen). r

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 21