Achtergrond historische feiten in dit verhaal d n 20 De onderbouwklassen kregen les in de Gereformeerde Kerk aan de Bokstraat (fotograaf onbekend). Feit 2. In eerste instantie hadden de Duitsers vanuit het westen weinig te duchten. Het Britse leger was niet in staat om aan te vallen. Alleen hun marine en luchtmacht voerden acties uit op doelen in Nederland, maar een erg grote dreiging ging er nog niet vanuit. Bovendien lag het sterke Duitse leger dichtbij. Dit veranderde in de loop van 1941 ter voorbereiding op Operatie Barbarossa, de grote aanval op de Sovjet-Unie die op 22 juni 1941 begon. Vanaf dat moment was het leeuwendeel van de Duitse troepen te vinden aan het Oostfront en werd het zaak om de westgrens met fortifica ties te versterken. De bouw van deze ‘Atlantikwall’ had grote gevolgen voor Schagen. De stad was door zijn centrale liggen aangewezen als comman- dolocatie. Ook voor essentiële infrastructuur als elektriciteit en telefoon was Schagen een knoop punt. Daarnaast werden er installaties gebouwd voor luchtverkenning (opsporen van geallieerde vliegtuigen). Het resultaat was dat vanaf midden 1941 Duitse legerstaven met hun gevolg en diverse militaire eenheden neerstreken in/om Schagen. Er waren hier geen kazernes en de bezetter zag zich direct genoodzaakt om schoolgebouwen te vorderen om de manschappen onder te brengen. Feit 3. De spoorwegstaking was een nationale sta king van het Nederlandse spoorwegpersoneel, die duurde van 17 september 1944 tot de bevrijding in mei 1945. Na een oproep van Radio Oranje legden 30.000 NS-personeelsleden het werk neer. Een be langrijk doel op dat moment: de Duitsers hinderen in het vervoeren van materieel naar het strijdtoneel bij Arnhem (Operatie Market Garden). De Duitsers had den vooraf gewaarschuwd dat een spoorwegstaking de voedselvoorziening in gevaar zou brengen. Ook de energievoorziening liep spaak; niet alleen door het uitvallen van de treinen, maar ook door het feit dat Limburg al door de geallieerden was bevrijd en daar de Nederlandse kolenmijnen waren te vinden. Hoe wel de staking de Duitsers absoluut hinderde in hun oorlogsactiviteiten was het resultaat voor de Neder landse bevolking in het westen een enorme schaar ste aan voedsel en brandstof (de Hongerwinter). Ook grote herenhuizen, zoals aan De Laan, werden in beslag genomen voor gebruik door Duitse officials. Feit 4. De oorlog was voor de Friezen al drie weken eerder voorbij dan voor de mensen in Noord-Holland. In feite was de frontsituatie in 1945 heel vergelijkbaar met die van mei 1940. Nu stonden de Duitsers in Kornwerderzand de Canadezen op te wachten. Die aanval kwam er niet, het Duitse opperbevel tekende op 5 mei 1945 in Wageningen de capitulatie, waar mee de oorlog eindigde in heel Nederland. De Gereformeerde Kerk lag vlakbij het spoor en werd in september 1944 zwaar beschadigd door de ontplofte munitietrein (foto Zijper Museum, Niestadt Beeldbank). Feit 1. Het dondergeluid was kanongebulder van gevechtshandelingen bij Kornwerderzand op de Afsluitdijk in mei 1940. Hier wist de Nederlandse verdediging stand te houden tegen de Duitsers.

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 20