tijdens Tweede Wereldoorlog door de NLM Rijkslandbouw-Winterschool, de ULO School, de Christelijke Nationale School en de RK Parochiale School. Het onderwijs in Schagen kreeg hierdoor gevoelige klappen en men moest naar alternatieve klaslocaties uitwijken. Er werd zelfs lesgegeven in cafés en in de slottorens. Na het vorderen van de Christelijke school aan de Lauriestraat splitste het schoolbestuur de klassen uit naar leerlingen in de onder- en bovenbouw. De onderbouwleerlingen vonden onder dak in de Gereformeerde Kerk aan de Cornelis Bokstraat. De bovenbouwklassen kregen onderwijs in het Bethel kerkgebouw aan de Landbouwstraat. Fokje doorliep de klassen twee en drie aan de Bokstraat en verhuisde met haar overgaan naar de vierde klas richting Bethel: “Er stonden daar diverse vaste banken rond de preekstoel. Hier kregen we les.” Winterkoude: nieuwe onderwijsbedreiging De onderwijzers roeiden op de alternatieve locaties met de spreekwoordelijke riemen. In het najaar van 1944 volgde een nieuwe hindernis: “Ik weet niet precies meer wanneer, maar het was na de ontploffing van de munitietrein in Schagen in Gedwongen door de brandstofschaarste was haar vader, Henk van der Pruik, in de donkere uren hout gaan sprokkelen met bekenden. Dat gebeurde na de avondklok in het geniep. In de duisternis zag Henk een groot stuk gekapt hout niet aankomen. Het trofhem midden op de schedel en ziekhuisopname in Alkmaar volgde. Het herstel verliep langzaam door gebrek aan medicamenten, het was een periode van grote schaarste (zie Feit 3). Fokjes moeder, Anna, kwam uit Friesland en vroeg haar familie om hulp. In dat deel van Nederland werd de schaarste aan eten en brandstof minder gevoeld en haar moeder regelde dat dochter Fokje daar voorlopig kon blijven. Zo kwamen twee tantes haar halen op een tandemfiets. Een fietstocht van 120 km enkele reis. september 1944. Die gebeurtenis vergeet ik nooit meer. Er was geen brandstof meer om de kerkruimte te verwarmen, de kinde ren konden daardoor in de winter geen les meer krijgen. Onze leerkracht, meester De Nooij, bood uitkomst. Hij woonde in een groot huis aan het Plantsoen. Hier kreeg onze klas les toen het te koud werd in de kerk. Ik heb maar twee keer bij hem thuis les gekregen, want mijn tantes kwamen me ophalen.” 19 De Landbouwwinterschool aan de Zuiderweg werd evenals andere scholen door de Duitsers gevorderd. (foto Zijper Museum, Niestadt Beeldbank). Duitse militairen op het schoolplein van de gevorderde Julianaschool (foto Zijper Mu seum, Niestadt Beeldbank). wen in Schagen

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 19