Bijzondere lagere schooltijd Fokje van der Pruik Het begon s morgens in mei 1940 met dondergeluiden in de verte (zie Feit 1Het zesjarige meisje Fokje: “Ik dacht dat het onweer was, maar mijn vader zei dat de oorlog was uitgebroken. We konden die dagen niet naar school. Ik vond het maar stom, want ik zat in de eerste klas en we waren druk bezig met leren lezen. Ik wilde naar school om meer te leren. Het ging net zo goed.” n het voorjaar van 2020 waren de scholen in Nederland dicht wegens corona. Een school- sluiting, dat was weer wennen. Maar nieuw is het niet in de geschiedenis. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd Schagen, door zijn uitzon derlijke positie in de Duitse verdediging, gecon fronteerd met de vordering van alle schoolge bouwen. De leerkrachten moesten maar zien hoe zij les gaven aan hun klas. Historische Vereniging Schagen-lid Fokje van der Pruik (87) maakte het als leerling vanaf het begin mee; zij zat in mei 1940 in de eerste klas van de lagere school. Alle scholen aan de beurt De eerste klas kon zij normaal doorlopen aan de Christelijke Lagere School aan de Lauriestraat, maar in klas twee kwam het bevel van de Duitse autoriteiten om de school te verlaten. Het gebouw werd gevorderd (zie Feit 2). In Schagen was de Land- bouwhuishoudschool de eerste die ten prooi viel, daarna op 1 oktober 1941 de lagere scholen. Op 26 januari 1942 gevolgd Geen schoolgebou 18 Fokje met zusje Alie en broertje Jitse aan de bijzonder stille Provincialeweg om Schagen tijdens de oorlog (foto Henk van der Pruik).

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 18