EENGEJUICH DAVERT LANGS develdem Boekbespreking ontstaan voetbalclubs regio Wilbert Korevaar heeft kosten noch moeite gespaard om iedere steen boven water te krijgen: hoe zijn al die voetbalverenigingen in de Kop van Noord-Holland ontstaan. Het is duidelijk meer dan een corona-rusti- ge-tijd-klus geweest. Voetbalromantiek in de Noordkop 17 Ton Smakman Chronologisch en gedetailleerd leidt de samenstel ler (en lid van de Historische Vereniging Schagen) de lezer door de wirwar van clubjes heen. De tussentijdse overzichtjes per decennium geven structuur aan het boekwerk vol jaartallen en afkortingen. Het register aan voetbalclubs achterin maakt van het ruim 300 pagina’s tellende boek een geschikt naslagwerk. Geholpen door de foto’s van oude velden en elftallen (namen herkennen!), leest het boek gemakkelijk weg. Het is helder geschreven, dat is Korevaar wel toever trouwd. Belangrijk vanaf deze plek is dat Een gejuich davert langs de velden een historisch verantwoord werk is. De feiten lijken te kloppen (met een deel van de inhoud is ondergetekende bekend) en zijn met bronver melding onderbouwd. Interessanter is eigenlijk dat de ontwikkeling van het regionale voetbal zodanig staat beschreven dat ze niet alleen de verzuiling en economische ontwikkeling zoals vrije tijd in de vorige eeuw raakt, maar ook het prakti sche ontstaan van veel sportverenigingen. Zo telde Den Helder kazerneteams, scheepsvoetbal en marine-elftal- len, waarmee de leiding uiting gaf aan het belang van bewegen en daar ruimte voor bood. Elders in de stad ontstonden buurt- of vriendenclubs. Ze hadden soms het karakter van het bedrijfs- of zaalvoetbal in de jaren 80 van de vorige eeuw toen ieder café of snackbar een team voor eigen klanten sponsorde. Zo heeft fusieclub Schagen United diepere wortels dan SRC en vv Schagen, want deze clubs hebben weer voorlopers gehad als Ajax (maar die naam moest natuurlijk gewijzigd worden), De Meeuwen en Schakels/ NASB. Aan Barsingerhorn kleven namen van club jes als BFC, DES, vv Barsingerhorn, Voorwaarts - ze hebben het allemaal niet gered. Vesdo mocht dan min of meer vier keer opgericht zijn, het bestaat nog. Dat geldt dan weer niet voor VVB (Burgervlotbrug) en Sint Maartensvlotbrug. Feitelijk gehuchten, maar er werd in georganiseerd verband gevoetbald. Met vallen en opstaan, soms letterlijk door de beroerde velden annex schapenvelden. Problemen met het geld (soms doordat de penning meester er met de kas vandoor was) of accommodatie (het gebrek eraan), lagen vaak ten grondslag aan ophef fing of fusie. De populariteit van het voetbal en de haus se aan nieuwe clubs, het krijgt aandacht. Het gevaar van herhaling ligt hier om de hoek. Het wordt ondervangen door variëteit in woordkeuze en ludieke anekdotes per oprichting. Ze houden het verhaal levend. Al met al een aanrader voor de lange, donkere avonden die we dit jaar waarschijnlijk allemaal thuis gaan doorbrengen. Verkrijg baar bij boekhandel Plukker. Het ontstaan van het voetbal en de voetbalclubs in de Noordkop Wilbert Korevaar

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 17