Sicco Mansholt. Exit Jan de Vries Jan de Vries was niet meer. Als Jan Sinnige moest hij een nieuw leven opbouwen. Zijn huwelijk was in en door de oorlog op de klippen gelopen. Hij had geen onderkomen meer en zijn familie wilde niets meer van hem weten. In streng katholieke kringen was scheiden een doodzonde. Minister Mansholt van Landbouw en Voedselvoorziening stelde hem aan als rijks inkoper. Jan Sinnige werd één van degenen die ervoor moest zorgen dat de leeggeplunderde Nederlandse provisiekast weer werd gevuld. Als oud-voedselofficier had hij de nodige ervaring. Van zijn verzetsverleden wilde hij lange tijd niets meer weten. In het voorjaar van 1985 kwam het er toch eindelijk van. Hij ging naar de 5 mei reünie in Andijk. Na veertig jaar ontmoette hij daar, tot zijn grote vreugde, zijn oude strijdmakkers van vóór het oprichten van de BS. van zwarte handel en levering aan de Duitsers. Zonder hoor en wederhoor werd hij uit zijn functie ontslagen. Zijn functie bij de voedselvoorziening bleef onaangetast. Een aantal echte verzetsmensen, onder wie Rein Posthuma, Cees Haeck en Sicco Mansholt - toen al minister - vonden dit besluit onacceptabel en onterecht. Zij gingen aan het werk voor zijn eerherstel en schreven een briefaan Prins Bernhard, in zijn hoedanigheid als opperbevelhebber van de BS. Die briefhad tot gevolg dat Jan werd uitgenodigd om bij de prins op bezoek te komen. Donderdag 21 juni 1945 reed hij naar Apeldoorn. Op paleis het Loo werd hij door Prins Bernhard persoonlijk ontvangen tijdens een lunch. Tijdens het plezierige gesprek werd hem medegedeeld dat het besluit van de zuive ringscommissie ongedaan was gemaakt. Hij kreeg zijn rang en functie terug en zou voor het front van zijn mannen in ere worden hersteld. Door ziekte van Wastenecker werd dat een papieren afhandeling. Omdat de lol voor Jan er al lang afwas, diende hij in september zijn ontslag in. *Adriaan Cornelis de Graaf Adri') was sinds 1935 akkerbouwer op het bedrijfKoggerandweg 10 in de Wieringermeer. In de Noordkop was hij verzetsman van het eerste uur. Hij was verantwoordelijk voor het transport van gedropte wapens en munitie - via het depot in de Wieringermeer - naar de verzetsgroepen in o.a. het zuiden van onze provincie. Hij hield zich eveneens actiefbezig met de voedselvoorziening aan onderduikers via speciale afdelingen van de Binnenlandse Strijdkrachten. In augustus 1944 moest hij onderduiken. Toen op 17 april 1945 Duitse militairen de dijk van de Wieringermeer opbliezen spoedde A.C. de Graafzich van zijn onderduikadres naar zijn boerderij om zijn vrouw en kinderen in veiligheid te brengen. Bij het verlaten van de polder werd hij gearresteerd. Tijdens het transport - per fiets - naar Hoorn werd hij door een lid van de Nederlandse Landwacht bij de kruising Nieuweweg (tussen Benningbroek en Wognum) - Provincialeweg zogenaamd 'op de vlucht' neergeschoten. Hij werd 42 jaar. De A.C. de Graafweg - de provinciale weg richting Niedorper Verlaat - is naar hem vernoemd. Jan Sinnige. Peter Hoogerdijk 12 Bronnen Jan Sinnige: Dat was het dan. De verzetsstrijder Jan de Vries Mei 1996. ISBN 90-6412-109-5 Volkert J. Nobel: Jan Sinnige als Jan de Vries. Artikel in het jaarboek 1995 van het West-Fries Genootschap Rein Posthuma: Arts in het verzet. Uitgeverij Peter Sasburg - MIdwoud, april 2010 Regionaal Archief Alkmaar, hier zijn de brieven te vinden die tot zijn rehabilitatie hebben geleid Ondergronds. Plein 1945. Auteur Eric Molenaar. Gebundelde serie artikelen, gepubliceerd in de Schager Courant in de peri ode oktober 1984 - mei 1985. Andijkers in verzet. Auteur Riekele Hovenga. Eigen uitgave. Andijk 1985 Verzet in West-Friesland’. Auteur Sjoerd Leiker e.a. Uitgeverij Pirola. 1990

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 12