Sabotage In april 1945 kreeg Jan de Vries van Wastenecker opdracht om een goudtransport naar Den Helder te overmeesteren. Maar hoe houd je met alleen lichte wapens een zwaarbewapende vijandelijke kolonne tegen? Met 4 man voer Jan in een roeiboot onder de brug bij de Helderseweg. De onderzijde van het brug dek werd voorzien van landmijnen. Toen het transport kwam volgde een hevige ontploffing en een bus hing halfin het kanaal. De overval liep uit op een rampzalige mislukking. In het trans port werd geen gram goud gevonden en als represaille werden op 11 april 1945 tien mannen bij die brug doodgeschoten. Er staat nu een monument. Liquidatie Het was echter nog geen bevrijding. Er was nog genoeg verzets werk aan de winkel. Begin januari 1945 kreeg hij de opdracht van Wastenecker om iemand te liquideren. Een zekere Mes, die voor de Gestapo zou werken. Hij maakte een afspraak met Mes bij de Langebalk in Heerhugowaard. Nam hem gevangen, want hij wilde eerst uitzoeken hoe het zat. Een medemens doodschieten doe je niet zomaar. Later stonden ze in de zuur- koolfabriek van Peter Verburg in Noord-Scharwoude met vier man klaar om hem te fusilleren, maar Jan de Vries kon het bevel niet geven. Hij stuurde hem weg. Dat gafachteraf een hoop ge donder. Gelukkig bleek nadien dat Mes geen Gestapo-agent was geweest. Toen Jan Sinnige eind 1945 door de Leidsestraat in Amsterdam liep, werd hij op zijn schouder getikt. Het bleek diezelfde Mes te zijn, die zijn dank wilde betuigen. Oprichting BS In de zomer van 1944 waren er al heel wat illegale onder grondse bewegingen. Je had de Landelijke Organisatie/Knok Ploeg (LO/KP), de Raad van Verzet (RVV) en de Orde Dienst (OD), maar er waren er nog meer over heel Nederland verspreid. Door hun uiteenlopende politieke, godsdienstige en regionale achtergronden waren ze niet gewend ofbereid om samen te werken. Na een oproep van Koningin Wilhelmina via Radio Oranje tot samenwerking, werden zondag 3 september 1944 de Binnenlandse Strijdkrachten opgericht met als hoogste leider Prins Bernhard. De Binnenlandse Strijdkrachten werden georganiseerd als een leger, oud-officieren werden van stal gehaald en dat leidde tot strakke bevelsstructuren. Jan Sinnige werd compagniecommandant, met de rang van kapitein en kreeg te maken met officieren die in het echte verzet nooit iets hadden gepresteerd en die hem nu gingen vertellen wat nodig was en wat moest gebeuren. Daar had hij het erg moeilijk mee en met hem vele verzetsmensen. Oneervol ontslag en eerherstel Dat de bevelsstructuur van de BS voor veel verzetsmensen frustrerend was is een feit. Commandant in Noord-Holland was overste Wastenecker, een gepensioneerd luitenant-kolonel van het KNIL die nog in Atjeh actiefwas geweest. Daar in Indië was hij kennelijk gewend geweest dat men voor hem boog, maar nu kreeg hij met mensen te maken die gewend waren hun eigen boontjes te doppen. Die benadering paste zeker niet bij de West-Friese mentaliteit. In december 1944 had Jan de Vries geweigerd om de wapens in te leveren die hem, als vertegenwoordiger van het verzet, waren toevertrouwd door Arie de Graaf. In de bevelsstructuur van de BS was dat onacceptabel. Overste J.G.M. Wastenecker was van oordeel dat Barbertje moest hangen en haalde, ondanks de grote verdiensten van Jan de Vries voor het verzet, ‘oude koeien uit de sloot’. Toen Jan de Vries bij het verzet begon, had hij direct opgebiecht dat hij via ene Kuil in Amsterdam fruit had geleverd aan de Wehrmacht en ook eens 10 pond koffie zwart had verkocht. Hij wilde geen verdachtmakingen achteraf. Zijn bekentenis zorgde er toen voor dat hij met een schone lei kon beginnen. Nu beschuldigde de Zuiveringscommissie hem A.C. de Graaf. 11

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 11