Jan zag kans een raam te openen en dook daar met ware doodsverachting uit de Graaf*), een boer uit de Wieringermeer zorgde voor de verdeling van de wapens en munitie over de verzetsgroepen. Adri was dan ook degene die ervoor zorgde dat de verzetsgroep van Jan de Vries over een klein wapenarsenaal kon beschikken. Die wapens werden door Jan de Vries persoonlijk met paard en wagen bij de Graaf opgehaald en bij Jan Nieuwenhuis in Dirkshorn verborgen. minister van CRM, zaten daar ook. Jan de Vries vertelde Nolet dat hij medeschuldig was aan het kraken van het bevolkingsregis ter van Warmenhuizen. Na de bevrijding zou hij zorgen dat het weer teug kwam. Jan werd hulp in de keuken voor de SS-kamp- bewaarders. Hij werd betrapt op het smokkelen van etenswaar. In de strafbunker moest hij twaalfdagen tot aan zijn knieën in het water staan. Toen hij eruit kwam was hij er slecht aan toe. Op 26 september 1944 werd hij op transport gesteld naar Buchenwald. In de treinwagons zaten ramen. Jan zag kans een raam te openen en dook daar met ware doodsverachting uit. Hij belandde ergens tussen Putten en Ermelo in een bos op de grond. In Putten vond hij hulp en onderdak bij de familie de Jong. De dag daarop stond hij ‘s morgens vroeg voor de deur van zijn broer Han in Alkmaar. Na de arrestatie van Jan Sinnige en Jan Beemsterboer op 23 april 1944 werd het district verdeeld. Piet Ott werd de nieuwe districtsleider van de Zijpe en Schagen. Rein Posthuma bleef onder-districtsleider van het district Schagen/Warmenhui- zen, dat ongeveer het voormalige Geestemerambacht omvatte. Na terugkomst hervatten zowel Jan Beemsterboer als Jan de Vries hun taken. Bevolkingsregister Warmenhuizen en Schagerbrug Door al zijn illegale activiteiten leefde Jan constant op onder duikadressen. Op zijn eerste onderduikadres, bij Jan Beemster- boer in Warmenhuizen, kwam hij in contact met Rein Post- huma, de dokter, Klaas Mink, de smid en Piet Berkhout. Jan, Rein en Klaas vatten het plan op om het bevolkingsregister van Warmenhuizen te stelen. Dat plan werd uitgevoerd op 13 april 1944 in de avond. De deur van het gemeentehuis werd openge broken, geforceerd en het complete bevolkingsregister werd in grote tassen gedaan en verstopt in afwachting van betere tijden. Een dag oftien later werd, na een gedegen voorbereiding, een waar kunststukje vertoond. Op klaarlichte dag haalde hij, samen met Piet Berkhout, het bevolkingsregister van de Zijpe uit het gemeentehuis in Schagerbrug. Zij stopten het complete bevolkingsregister in hun fietstassen en konden ongehinderd wegfietsen. Arrestatie en ontsnapping Bij dokter Piet Groenhart in de Voorpolder in Dirkshorn zat be gin 1944 een Hagenaar ondergedoken. Piet Scherpenzeel, ook wel Hoogland genoemd. Er waren sterke aanwijzingen dat hij in contact stond met de Gestapo. Begin maart werd Scherpenzeel bij dokter Groenhart opgesloten en onder bewaking gesteld. Hij wist te ontsnappen. Omdat men bang was dat hij de Gestapo in Den Haag zou willen bereiken werd er op zondag 23 april gepost bij de ponten over het Noordzeekanaal. Jan de Vries en Jan Beemsterboer namen de pont in Velsen voor hun rekening. Zij werden aangehouden en naar de beruchte gevangenis aan de Weteringschans in Amsterdam gevoerd. Jan de Vries bracht der tien dagen in de dodencel door. Uiteindelijk werden beide Jan nen naar Kamp Amersfoort getransporteerd. Jan Beemsterboer werd door bemiddeling van een Duitse zakenrelatie eerder vrij gelaten. Jan de Vries niet. Burgemeester Nolet van de gemeenten Warmenhuizen en Harenkarspel en Harry van Doorn, de latere -- M'- Andere Rein Postuma. 10 P.D.L. AMERSFOORT PDLAMF.RSWRT' Ge». no. M». SlrnUa- Golnaam - Trp. Nee. AA Andere bijnxnUAe*»1 Voornemen - -'J“' Geboren op Aïajxiit--- Naar kamp ,*TOa: V<xxn*men jLtA»-- 2<M-17 Geboren op --- Adr.: Trp. datum: j- Neer AA -- Bau.ei'une Hordtoich Neer kemp o( final - ÜT-J1O1 dexnBX— niet

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 10