l !T|r 1 710 f 5 Van wanneer dateert de foto? 'Hoe vint u het?' schreef Geertje met gepaste trots hier stuur ik u een aanzicht en op deze hoek staat onze Bakkerij hoe vint u het. Nu groeten van onze Jan en Geertje Rotgans de groeten aan Maartje en Johannes.’ Deze keer een ansichtkaart die tevens een persoonlijk document is. De locatie herkennen we onmiddellijk. Maar wie zou hem hebben beschreven? Wat staat er precies? Aan wie is hij gericht? En van wanneer dateert de foto? Op deze hoek staat onze Bakkerij’, lezen we. De foto van Nie- stadt toont de eerste vier panden aan de hoge kant van de Loet. Welke hoek bedoelt de kaartschrijver? Zeker niet de verste, want daar heeft langer dan een eeuw de slagerij van achtereen volgens Simon Meurs, Cornelis Hart, Jan Roggeveen, Jacob Kuiper en Jan Brouwer gezeten. Het gaat om de rechterhoek. Volgens het wijkregister van 1899 woonde daar op huisnum mer 42 Cornelis Mol, daarna J. Schagen. Een zoektochtje in de oude kranten uit die tijd levert op dat Cornelis Mol adverteerde als brood- en koekbakker en in 1902 zijn zaak verkocht aan J. Schager. Met een r, namen werden wel vaker verkeerd gespeld. De database WieWasWie leidt ons naar de Helderse bakkers- knecht Jan Schager (1874), die zijn kersverse bruid Geertje Rotgans (1877) mee naar Schagen nam om op Loet 42 hun toekomst te bouwen. Het kan niet anders ofzij zijn ‘onze Jan en Geertje’ van de ansichtkaart. Vergelijking van hun handschrift op de huwelijksakte met dat op de kaart wijst uit dat Geertje de schrijfster moet zijn geweest. Het ging het jonge stel twintig jaar voor de wind op de Loet. Ze kregen er twee kinderen, Alijda Jacoba (1904) en Arie (1910). In 1922 overleed Jan, 48 jaar nog maar. Geertje zette de bakkerij voort tot Arie hem in 1934 van haar overnam. Bakkerij Schager zou het met de overname in 1963 door Arie’s zoon Gert Jan brengen tot drie generaties op dezelfde plek. De andere drie huizen De andere drie huizen op het rijtje waren volgens het wijkre- gister van 1899 van rechts naar links genummerd E 41, E 40 en 3 1 Wie ook maar een beetje in Schagen thuis is herkent de locatie onmiddellijk. 'Waarde Juffrouw, 9 I» ft» i 3 3

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 9