De uit Leeuwarden afkomstige Alie Postma (1926-1987) deed belangrijk koerierswerk voor de verzetsgroepen. Vrouwen werden minder vaak staande gehouden door de Duitse politie of landwachten. Postma kwam in Friesland in contact met de Callantsoger Jan Vos. Hij bracht haar in contact met het verzet. Naast berichten vervoerde Postma ook wapens voor de gewa pende tak van het verzet. Ook bracht ze onderduikers naar een veilig adres. Poldervaart door met zijn verzetswerk en bracht bijvoorbeeld kopij voor het Parool naar verschillende drukkers. Tenslotte mag in deze rij Piet Ott (1916-1981) niet ontbreken. Ott was een belangrijk figuur in het verzet, zowel in de Zijpe als in Callantsoog en Schagen. Ott had een coördinerende rol in de illegaliteit in de Kop van Noord-Holland. Hij maakte plannen en zocht er de juiste mensen bij. Bij verschillende acties voerde Ott het bevel. Schagen droeg dus zijn steentje bij als het ging om het actieve verzet. Eigenlijk waren alle vormen en organisaties wel aanwezig in de Magnusveste. Het waren dappere mensen die een onbaatzuchtige, principiële en gevaarlijke keuze maakten in het b elang van onze vrijheid. Corrie Snoek (1915-1994) raakte door haar man, Menno Poldervaart (zie hiervoor) betrokken bij het verzet. Al voor de oorlog keerde zij zich tegen de NSB. In de drukkerij werd dus een periode Vrij Nederland gedrukt. Snoek speelde een belangrijke rol bij de vrijlating van haar man die in 1944 was opgepakt door de SD. Op de een of andere duistere wijze verdween het bewijsmateriaal, exemplaren van Vrij Nederland, en werd dat vervangen door exemplaren van het boek Prikkebeen. Snoek vertelde de Duitse commandant dat ze dat boek drukten om het hoofd boven water te houden in deze zware tijden. Pol dervaart werd toen vrijgelaten. Noten Er werden bijvoorbeeld adressen gezocht voor onderduikers, overvallen gepleegd op distributiekantoren en gemeentehuizen om de bevolkingsregisters weg te halen. Zeer risicovol was het vervoer van wapens en ook de wapenin- structies die op verschillende plaatsen werden georganiseerd. oorspronkelijk Bovendien zat er ook nog een Joods echtpaar bij Ott en zijn vrouw in huis. Het was, voor een deel, aan de voorzichtigheid van Ott te danken dat er van zijn groep nooit iemand door de Duitsers werd gepakt. De broers Luider waren al in 1941 betrokken bij de illegaliteit. Sjirk (1918-1974), Pieter (1920- Michiel (1921-1964), Jan (1923-...) en Herman (1925-1975) kwamen uit Den Helder. Nadat Den Helder zwaar getroffen werd na de bombardementen in de meidagen van 1940 kwam de familie Luider in Schagen terecht. Sjirk was de leider van de broers. Hij begon met het opzetten van een ondergrondse spionagedienst in de kop van Noord-Holland. De verzamelde gegevens werden naar Enkhuizen gebracht. Van daar werden ze doorgegeven aan Engeland. Tevens hielden de Luiders zich bezig met het vervoer van wapens, levensmiddelen en sabotagedaden. Ook hielpen ze onderduikers. Sjirk liep bijna tegen de lamp. Toen hij een jongeman had gehol pen met een stamkaart (nodig om voedsel te krijgen) en bonnen bleek deze figuur lid van de landwacht. Het risico bestond nu dat de verzetsgroep waar de gebroeders deel van uit maakten zou worden opgerold. De landwachter moest uit de weg worden geruimd. Het plan mislukte echter. Later bleek gelukkig dat deze landwachter zich bezig hield met de zwarte markt en werd opge pakt door de Duitsers Philip van der Zee 19 Literatuur. E.P Barendrecht, A.C. Jansen, F.G.J. v. Zwam, 10 jaar Muggenburg, Pirola 1994. Benda-Beckmann Bas von. Het Oranjehotel. Een Duitse gevangenis in Scheveningen. Querido 2019. Blom, J.C.H. In de ban van goed en fout. Boom 2007. Kakelepost, jaargang 2009, nummers 2 tm 4 en jaargang 2010, nummers 1 en 2. Artikelen geaschreven door Karel Numan. Roekel Evertjan van. Veldgrauw. Nederlanders in de Waffen- SS. Spectrum 2019. Verheijen Chris van der. Grijs verleden. Nederland en de Tweede Wereldoorlog. Boom 2020. 1) Kakelepost, jaargang 2009, nummers 2 tm 4 en jaargang 2010, nummers 1en 2. Artikelen geaschreven door Karel Nu- man. E.P Barendrecht, A.C. Jansen, F.G.J. v. Zwam, 10 jaar Muggenburg, Pirola 1994. 2) De aanval op de munitietrein van 12 september 1944 in Schagen was om te voorkomen dat deze munitie gebruikt zou kunnen worden bij de Duitse tegenaanval tegen de Engelse luchtlandingstroepen in Arnhem. 3) De periodisering komt uit Blom, p 36 en 37. 4) Van Roekel, p 39 en 405. 5) Von Benda-Beckmann. Op p 69 tm 74 staat een overzicht van de laatste theorieën over de definitie en diverse takken van het verzet. 6) Van der Heijden, p 307. Het is moeilijk precieze aantallen te geven. Bovendien; wanneer reken je iemand tot het verzet? Moet je een persoon die deel nam aan de Februaristaking, maar daarna geen verzetsactiviteiten meer ondernam meetel len of niet?

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 19