lefoonkabels. Bongenaar werd toen door de Duitsers bij verstek ter dood veroordeeld. Hij was inmiddels ondergedoken. Menno Poldervaart (1917-1979) hield zich ook bezig met het drukken van verzetskranten. In de drukkerij de Westfriese Kerkbode in de Landbouwstraat werd vanaf1943 Vrij Neder land gedrukt. Het drukken van illegale bladen werd bij toerbeurt door een drukkerij gedaan. Te lang doorgaan met drukken verhoogde de kans dat de Duitsers erachter kwamen, met alle vreselijke gevolgen van dien. De kopij werd aangeleverd vanuit Amsterdam door koeriers die met de trein naar Schagen reisden. In 1944 werd Poldervaart opgepakt. Wegens gebrek aan bewijs moest de SD hem echter weer laten gaan. Desondanks ging Piet Gootjes (1916-1958) was opzichter bij de provinciale inkoopcentrale akkerbouwproducten. In deze hoedanigheid kon hij voedsel ‘achterover drukken’. Voedsel dat dan weer werd gebruikt voor onderduikers en andere behoeftigen. Gootjes was ook actiefin de organisatie van het verzet in en rond Schagen. Zo was hij ook betrokken bij de ontvreemding van het bevolkingsregister van Winkel, waar hij was gaan wonen. Gootjes was de leider van de LO in Winkel. In zijn huis werden ’s avonds vaak onderduikers verzameld en van daaruit onderge bracht in de buurt. De LKP’er Frits Kruit (1918-1987) was een actief verzetsman. Naast het feit dat hij (joodse) onderduikers in huis had was hij ook betrokken bij de liquidatie van een verrader. Wat er precies gebeurde en wie het betrof is onbekend. Kruit kwam, zoals zovele mensen die betrokken waren bij het verzet, de oorlog niet zonder innerlijke littekens door. Depres sies tekenden zijn naoorlogse leven. Jan van Ketel (1905-1974) hield zich voornamelijk bezig met het drukken van illegale bladen in zijn drukkerij aan de Molen straat in Schagen. Het hiervoor genoemde ‘Het Nieuws’ werd bijvoorbeeld bij van Ketel gedrukt. Voor kopij werd stiekem geluisterd naar radio Oranje. Daarnaast drukte van Ketel ook bonkaarten voor de Duitsers en hield regelmatig een aantal vel len achter, ondanks controle van de Duitsers. Verder vervalste van Ketel ook afen toe persoonsbewijzen en liet hij valse doktersverklaringen maken zodat mensen niet in Duitsland werden tewerkgesteld. De al eerder vermelde Melle Komrij (1906-1970) had een kruidenierszaak in Schagen. NSBers waren na 1940 niet meer welkom in zijn zaak. In de het huis van Komrij verbleven gere geld onderduikers. Komrij was lid van de LO en verzorgde bonkaarten en vervalste persoonsbewijzen voor onderduikers. Komrij werd op 19 oktober 1943 opgepakt door de Sicherheitsdienst. Na verhoor en marteling kwam Komrij uiteindelijk in kamp Vught terecht. Hij werd tewerkgesteld in het zogenaamde Philips-commando waar hij radiotoestellen in elkaar moest zetten. Lenie Blind (zie ook hiervoor), winkelmeisje in de zaak van Komrij, nam de zaken voor Komrij waar. Komrij werd in mei 1944 vrijgelaten uit kamp Vught. Ook Wim (1906-1970) en Siem Plukker (1911-1948) had den een drukkerij aan de Gedempte Gracht. Er werden illegale kranten gedrukt, zoals Vrij Nederland en de Zaanse verzetskrant Typhoon, evenals ander onmisbaar drukwerk voor het verzet. Ook de Duitsers maakten gebruik van de drukkerij van de gebroeders Plukker. Er werden bijvoorbeeld kaarten gedrukt van mijnenvelden, geschutsstellingen in de buurt van Schagen. Deze belangrijke inlichtingen werden door de broers doorgege ven aan Frits Bongenaar. Hij zorgde ervoor dat ze in Engeland kwamen. Wim Plukker was naast de drukkerij ook nog actief in het gewa pende verzet. Hij was lid van de LO en later van de BS. Hij droeg altijd een revolver bij zich en was betrokken bij het opblazen van een spoorbrug om te voorkomen dat er een trein met munitie overheen ging richting Den Helder. Siem moest het laatste halfjaar van de oorlog onderduiken omdat de Duitsers hem zochten. Verzetsmonument in de wijk Muggenburg. 18 //TT. i-.'XT/T 7P45

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 18