GEDENKT HEN DIE VIELEN VOOR ONZE VRIJHEID Een zeer belangrijke functie binnen het verzet was koerier ster. Lenie Blind (1923-1971) vervulde deze taak met verve. Blind kwam via Melle Komrij, haar werkgever, bij het verzet. Ze zorgde er voor dat onderduikers een veilig onderdak kregen. Verder organiseerde’ ze persoonsbewijzen en bracht deze samen met bonkaarten en illegale kranten op de juiste plaats van bestemming. aantal landwachters (NSB’ers die onder andere politietaken voor de Duitsers uitvoerden). Bij het vuurgevecht dat ontstond vielen aan beide kanten slachtoffers. Als represaillemaatregel staken de Duitsers de boerderij Hout- lust in brand. In totaal vielen hier zeven slachtoffers die actief waren in de illegaliteit. Uit deze gebeurtenissen bleek eens te meer hoeveel risico verzetslieden namen. Piet Blokker (1916-1976) was al vroeg bij het verzet betrok ken. Al in 1941 bracht hij onderduikers onder. Ook zorgde hij voor de benodigde bonkaarten en verzorgde hij wapen transporten. Deze wapens werden hoofdzakelijk in oostelijk West-Friesland gedropt door de Engelsen en door Blokker naar Schagen en de Zijpe gebracht. Dit was zeer gevaarlijk werk. Blokker was ook betrokken bij een overval op het gemeentehuis van Anna Paulowna. Doel was daarbij het bevolkingsregister te verdonkeremanen zodat de Duitsers geen gebruik konden maken van de gegevens bij de tewerkstelling van mannen in Duitsland. De actie was succesvol. Frits Bongenaar (1901-1963) was tijdens de oorlog betrok ken bij spionageactiviteiten. Hij werkte bij de technische dienst van de PTT in Schagen aan de Heerenboschstraat. Zo kon Bongenaar Duitse militaire telefoongesprekken afluisteren en waarschuwen als er Duitse razzia’s te verwachten waren. Tevens maakte Bongenaar deel uit van de landelijke inlichtin gendienst van de LO. Deze gafinformatie, onder andere over de Duitse troepen rond Schagen, door aan de regering in balling schap in Londen. Een zekere Ernst Höhne was informant van Bongenaar. Deze antinationaalsocialistische Oostenrijker, in dienst van het Duit se leger, speelde hem de nodige informatie toe. Bongenaar hield zich ook nog bezig met het onderbrengen van onderduikers. In april 1945 werkte Bongenaar mee aan het saboteren van te- Verzet in Schagen Na deze landelijke context richten we ons op Schagen. Wie namen het risico en welke vormen van verzet treffen we aan in het kleine stadje Schagen (ruim 4000 inwoners)? Gerrit Anneveldt (1921-1967),was lid van de LO, en zorgde ervoor dat onderduikers veilig op hun bestemming aan kwa men. Ook zorgde hij, samen met zijn latere vrouw Gré, voor het stencillen en rondbrengen van ‘Het Nieuws’, een van de vele illegale bladen die verschenen in bezet Nederland. Door zijn activiteiten voor het verzet moest Anneveldt zelf ook op een gegeven moment onderduiken. Jan van der Ben (1922-1975) hield zich in bezet Nederland bezig met de voedselvoorziening van onderduikers en ver zetsmensen. Jan verloor een aantal van zijn verzetsvrienden bij de zogenaamde slag bij Rustenburg. In de nacht van 10 op 11 oktober 1944 werd een verzetsploeg, die een wapendropping in de Wogmeer zou begeleiden en beveiligen, verrast door een dat jaar het NC opgericht, het Nationaal Comité van Verzet. In 1943 ontstonden de Raad van Verzet (RVV) en de Landelijke Knokploegen (LKP). Tenslotte werd in 1944, op aandringen van de regering in Londen, deze landelijke organisaties samen gevoegd tot de Binnenlandse Strijdkrachten (BS) waarover prins Bernhard het bevel voerde. F IVVT WO II monument van Schagen op de Nieuwe Laagzijde. 17 Tr^..

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 17