De periode van voorjaar 1943 tot de herfst van 1944. Hier markeerden de April-Mei-stakingen de overgang. Deze stakingen braken uit nadat Nederlandse militairen te horen had den gekregen dat zij weer in gevangenschap moesten. Dit was de tijd dat de illegaliteit sterk groeide, onder meer vanwege de Arbeitseinsatz waardoor steeds meer mannen besloten onder te duiken. De periode van 1941 tot het voorjaar van 1943. De nazificatie was mislukt. Dit bleek onder andere uit de Februaris taking van 1941 waaraan veel Amsterdammers uit protest tegen de Jodenvervolging deel namen. Deze staking werd met geweld beëindigd door de bezetter. De illegaliteit begon zich voorzich tig te organiseren. De laatste periode duurde van herfst 1944 tot mei 1945. Het begin van deze maanden werd ook gemarkeerd door een staking, namelijk de spoorwegstaking die in septem ber 1944 uitbrak. Het doel van deze staking was dat operatie Market Garden er mee werd ondersteund (2). Het zou de Duit- De houding van verreweg het grootste deel van de Nederlandse bevolking ten aanzien van de bezetter was er een van aanpas sen of accommodatie; de oorlogstijd tijd zo goed mogelijk doorkomen. Wel was er onder deze groep sprake van passief verzet; bijvoorbeeld het niet inleveren van de radio en de fiets en het luisteren naar Radio Oranje. Men moest dus niets heb ben van het nationaalsocialisme. Een partij als de NSB werd verafschuwd door de meeste Nederlanders, evenals het feit dat de Duitsers de macht hadden overgenomen. sers verhinderen troepen en munitie aan te voeren. De Duitsers namen steeds vaker hun toevlucht tot terreur. Het verzet was in deze periode het grootst. (3). De bezettingsperiode in Nederland. Als je kijkt naar de bezettingstijd in Nederland kun je deze jaren grofweg in vier periodes verdelen. Wat opvalt is dat hoe kleiner de kans werd voor de Duitsers om de oorlog te winnen des te groter het verzet tegen de bezetter werd. Ten slotte was er het verzet. Ook hier zijn exacte aantallen moei lijk aan te geven, mede omdat de scheidslijnen tussen actiefen passiefverzet soms vaag waren (5). Een vaak genoemd getal is 45.000 (6). Deze groep hield zich bezig met het drukken en verspreiden van illegale kranten, geallieerde piloten en soldaten bezet gebied uit smokkelen, joden laten onderduiken, aanslagen plegen op de vijand of op bevolkingsregisters en distributiekantoren en het vervalsen van persoonsbewijzen. Ook hielp men verzetslieden en mannen die de Arbeitseinsatz wilden ontlopen aan onderduikadressen. De periode 1940 tot begin 1941. Deze periode werd ge kenmerkt door een poging van de Duitse bezetter, onder leiding van Seyss-Inquart, om de Nederlandse bevolking, immers een Germaans broedervolk, te winnen voor de nationaalsocialis- tische ideologie. De houding van de Nederlandse bevolking was afwachtend. Van verzet was, uitzonderingen daargelaten, nauwelijks sprake. Er was een klein deel dat collaboreerde. Precieze aantallen zijn lastig te achterhalen. Na de oorlog werden er 30.000 gerechtelij ke dossiers over collaborateurs gemaakt. Het ging bijvoorbeeld om NSBers die burgemeester werden ofvrijwilligers (25.000) die zich aanmelden bij de Waffen SS om te vechten voor het naziregime. Het aantal mensen dat na de oorlog vast zat in inter neringskampen was veel groter, namelijk 120.000 tot 150.000. Lang niet iedereen werd veroordeeld (4). Schrijver dezes heeft dankbaar gebruik gemaakt van voornoem de artikelen en het boek ’10 jaar Muggenburg, de wijk waar de straten naar de verzetsstrijders uit Schagen zijn genoemd (1). Opdat wij niet vergeten wat voor een moeilijke keuze deze mensen maakten en het risico dat ze namen voor onze vrijheid. n de jaargangen 2009 en 2010 van de Kakelepost stond een reeks artikelen, van de hand van Karel Numan, als eerbetoon aan de verzetsstrijders van Schagen. De redactie heeft gemeend dat het goed is deze dappere lieden nogmaals te herdenken in dit jubileumjaar. De illegaliteit kreeg te maken met keiharde represaillemaatrege len van de Duitsers. Het verzet werd, naarmate de oorlog vorderde, steeds meer lan delijk georganiseerd. Eind 1942 werd de Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers (LO) opgericht. Ook werd in 16 Verzet in Schagen

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 16