Uit de schatkamer van Vreeburg kacheltje Het zullen er niet veel meer zijn, maar het blijven handige ka cheltjes, die zich nog steeds niet volledig hebben laten verdrin gen door elektrische exemplaren. Ten bewijze daarvan staan er een paar te koop op Marktplaats, en ook de onderdelen zijn nog steeds verkrijgbaar: een reliek uit het verleden is het dus niet. Maar hebben we het over populaire gebruiksvoorwerpen uit de 20ste eeuw, dan hoort de Aladdin zonder meer thuis in de collectie van een museum als Vreeburg. Sterker, hij staat er al! U moet de Aladdin maar eens ter sprake brengen in een gezelschap senioren, en u krijgt zeker verhalen te horen over studenten op zolderkamertjes, die dankzij de Aladdin de winter van 63 wisten te overleven, over kamerbewoners die er voor het hele huis op kookten, ofover vaders die met een Aladdin hun schuurtje ijsvrij wisten te houden. Voor dat soort verhalen kunt u ook kijken op de eigen Facebook-pagina van de Aladdin, met 683 volgers annex tevreden (ex-)gebruikers. Het Aladdin kacheltje komt uit Engeland, waar het in de jaren 30 van de vorige eeuw werd ontwikkeld: het begon zijn opmars in Nederland in de jaren 50. In die tijd was er vaak maar één verwarmingsbron in huis, de kolenkachel in de huiskamer. Wilde je warmte in je zolderkamertje of in je schuurtje, dan was de Aladdin een ideale oplossing. Je gooide er een paar liter petroleum in en stak de kous aan, en Kees was urenlang klaar. Je kon er bovendien ook een keteltje water op koken, ofeen warme maaltijd op bereiden. En dat in de zalige wetenschap dat de Aladdin al zo geavanceerd was, dat hij vanzelf uitging als je hem per ongeluk ondersteb oven liep Maar het leukste is het natuurlijk om hem zelfnog eens even goed te komen bekijken, in Museum Vreeburg aan de Loet in Schagen! e kunt je afvragen of het al wel in een museum thuishoort, dit Aladdin petroleumkacheltje, want het zal ongetwijfeld nog wel ergens dienst doen, in een schuurtje, of op een zolderkamertje. V J Martin van der Jagt 15 Boerderij-en rijtuigmuseum Vreeburg Loet 14 1741 BP Schagen 0224 21 69 06 info@museumvreeburg.nl Aladdin

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 15