Daar was de originele ansichtkaart voor nodig nard Roggeveen was op de foto een jaar ofvijf Als die schatting klopt moet de foto dateren van 1903. 'Hoe vint u het?' schreef Geertje met gepaste trots. Trotser nog zou ze zijn geweest op haar kleinzoon Gert Jan, die zeventig jaar later de zaak zou uitbreiden met het pand van buurman Broertjes. Tegenwoordig vinden we hier bakkerij Slijkerman, voordien bakker Durk. Waarde Juffrouw Wat we (nog) niet wisten is wie de Waarde Juffrouw was aan wie Geertje Rotgans haar ansichtkaart stuurde. En wie Maartje en Johannes waren. Daar was de originele ansichtkaart voor nodig en laat die nou op het internet te koop staan. Gauw besteld. De kaart is geadresseerd aan den heer H. Hemelrijk, LichtWachter, Stavoren. Hendrik Hemelrijk, die zeeloods was maar kennelijk een baantje aan de wal had gezocht, was in 1900 benoemd tot vuurtorenwachter in het Friese kustdorp. Voor dien woonde hij in Den Helder met zijn vrouw Neeltje de Wit en hun twee kinderen, Johannes (1889) en Maartje (1890). Geertje Rotgans was in Den Helder hun dienstbode geweest. Ze schreefdus aan haar voormalige werkgeefster. De datering van de foto in 1903 blijkt te kloppen. De ansicht is in Stavoren afgestempeld op 25 mei 1903. Leonard Roggeveen Wie we wel zien, poserend voor nummer 39, is slager Jan Rog geveen met zijn zoontjes Leonard, geboren 2 maart 1898, en de twee jaar jongere Meijert Jan. Daar groeide hij dus op, de kleine Leonard, die een vermaard jeugdboekenschrijver en radiomaker zou worden. Er zullen indrukken van zijn kindertijd te vinden zijn in de tientallen boeken die hij geschreven en getekend heeft. Herinneringen aan de slagerij van zijn vader, de kleuter- en de la gere school aan de overkant, herinneringen aan de magistraat op nummer 40 en aan de bakkerij van Jan en Geertje Schager. Leo- E 39. Het uithangb ord b oven de winkeldeur van nummer 41 vormt een eerste aanwijzing voor de periode waarin de foto is gemaakt. Op 27 april 1901 opende Cornelis Koster - zoon van Jacob Koster van de ook op de foto staande Kleine Winkel - er een meubelzaak. Vóór hem dreefWillem Vlaskamp in dit pand een fouragehandel. Cornelis Koster moest in maart 1907 op last van de deurwaarder zijn onderneming beëindigen. Het pand werd een wagenmakerij, eigendom van Dirk Broertjes, die er na de komst van de auto een fietsenstalling van maakte. Het uithangbord heeft er dus gehangen tussen 1901 en 1907. De adressering van de ansichtkaart. Peter Groenveld 10 De handschriften van Jan Schager en Geertje Rotgans op hun huwelijksakte. Het handschrift van Geertje Rotgans op de ansichtkaart.

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 10