had geleverd, zou hij zijn naam nog altijd staan op wijken, bruggen, postzegels, kazernes, oorlogsmonumenten en wat niet meer. De geschiedenis wordt nu eenmaal niet geschreven door verliezers. De jonge Ridderkruisdrager werd gebruikt als boegbeeld om anderen te enthousiasmeren om vrijwillig dienst te nemen bij de Waffen-SS. Hij werd om die reden niet teruggestuurd voor actieve frontdienst. Het sneuvelen van de ridder zou de stem ming niet ten goede komen. Het was dat Mooijman in ‘foute krijgsdienst’ was en daardoor na de oorlog werd doodgezwegen. Het werd een aan de bevrijding gerelateerde naam: waarne mend burgemeester Jan Buiskool. Eerste niet-Duitse Ridderkruisdrager De Duitsers beloonden Mooijman met het toekennen van het Ridderkruis op 20 februari 1943. Het was een zeer hoge onder scheiding, die maar zelden werd toegekend. Gerardus Mooij man was de eerste niet-Duitse militair die Ridderkruisdrager Schagen eert Mooijman met straat De NSB-burgemeester van Schagen, Titus Buitenhuis, was onder de indruk van Gerardus Mooijman. Hij besloot vrijwel direct na het nieuws dat er een straat naar de Ridderkruisdrager vernoemd moest worden. Dat was een voortvarende stap, want Schagen werd daarmee de eerste gemeente die zo’n straat kreeg. Hiervoor werd de Landbouwdwarsstraat aangewezen. Al op 22 maart 1943 werden de naambordjes in het bijzijn van Buiten huis opgehangen. Meteen na de bevrijding werden de straat- werd. De onderscheiding was op militaire gronden terecht verdiend en de plichtsbetrachting van Mooijman kwam de pro paganda goed uit. Himmler had zich al eens laten ontvallen “dat de eerste Europese vrijwilliger die het Ridderkruis ontvangt, een Nederlander zou moeten zijn”. De reden was dat het aantal Nederlandse aanmeldingen bij de Waffen-SS verhoudingsge wijs het hoogste was van alle landen in Europa. Himmler wilde zijn sympathie voor Nederland tonen door Mooijman als eerste het eerste Ridderkruis te gunnen. Hoe het Mooijman verging na de Duitse capitulatie op 5 mei 1945? Hij werd wegens lidmaatschap van de NSB en SS gevan gengezet in Scheveningen. Tijdens een gevangenentransport in 1947 wist hij te ontsnappen. Enkele maanden later werd hij opnieuw gearresteerd en in oktober 1947 veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Deze straf diende hij uit in het beruchte kamp voor jeugdige delinquenten in Marum, maar hij werd al in september 1949 vrijgelaten. De publieke opinie was veranderd en de straffen gingen omlaag. Mooijman werd huisschilder in de provincie Groningen. Hij distantieerde zich van het nationaal- socialisme en deed zijn Ridderkruis weg. Hij betuigde in 1967 in het magazine Revu nog publiekelijk zijn spijt en verklaarde een denkfout te hebben gemaakt in de oorlog. In 1987 kwam de voormalige ridder bij een auto-ongeluk om het leven. Ongekende ‘pantserkiller’ Wie een beetje kennis heeft van de Tweede Wereldoorlog weet dat het Oostfront het grootste krijgsbedrijfwas. Miljoenen mensen sneuvelden er, ook miljoenen Duitse militairen. Het was al in de winter van 1941 zonneklaar dat hier dienen levens gevaarlijk was. Er was moed voor nodig om in die heksenketel te Als hij dezelfde gevechtsprestaties bij de Prinses Irenebrigade willen vechten. Toch bleven de Nederlandse Oostfrontstrijders zich melden op ideologische gronden. Ze deden dat vrijwillig; er kwam geen enkele Duitse verordening aan te pas. Laat de getallen eens inwerken: 1.700 Engelandvaarders tegen ruim 23.000 Oostfrontstrijders. Bijna 14x zoveel Nederlandere mili taire vrijwilligers voelden zich geroepen om met Duitsland mee te strijden, dan aan te haken bij de geallieerden... Eén van die vrijwilligers was Gerardus Mooijman die in dienst kwam in de lente van 1942. In januari 1943 werd hij richter/ schutter van een pantserafweerkanon bij het 14./(PAK)SS- Vrijwilligers Legioen Nederland. Deze eenheid lag in de omge ving van Leningrad. Het Rode Leger werd in februari 1943 zeer actief in deze sector en voerde ook een grote aanval uit op de Nederlanders. In één nacht schakelde de nog maar 19-jaar jonge naambordjes om begrijpelijke redenen weer weggehaald. Men Mooijman vier Russische tanks uit. Op 13 februari 1943 deden besloot niet tot terugkeer naar de naam Landbouwdwarsstraat. de Sovjets opnieuw een poging. Die dag schakelde hij nog eens zeven tanks uit. Toen zijn commandant werd gedood nam hij het bevel over van het pantserafweerkanon. De volgende nacht ontdekten de Nederlanders dat de Russen bezig waren met het ingraven van geschut om hen uit schakelen. Hierop nam Mooijman enkele explosieven mee, ging op pad en vernietigde het Russische geschut. Die middag kwam er opnieuw een Rus sische aanval. Mooijman verstond zijn vak en vernietigde nog eens zes tanks. In een paar dagen kon hij 17 tanks op zijn naam schrijven (zijn oorlogstotaal zou 23 zijn). Een uitzonderlijke prestatie, ongeacht in welk leger dan ook. Robert Witsen 9 De Nederlandse vrijwilliger Gerardus Mooijman aan het Oostfront. Fotodienst der NSB. De Landbouwdwarsstraat kreeg op 22 maart 1943 de nieuwe naam. NSB-burgemeester Titus Buitenhuis reikt op de foto het naambord uit aan de timmerman. Na de oorlog werd de Mooijmanstraat hernoemd in Buiskool- straat. Foto met dank aan het NIOD (Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie).

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 9