Engelandvaarders Oostfrontstrijders Schagen kreeg eerste ‘Mooijmanstraat’ genoemd naar Ridderkruisdrager Vrijwillig strijd leveren Veel nieuwe militaire aanwas uit Nederland kwam er niet. De auteur heeft in het verleden met Engelandvaarders gesproken en die gaven aan dat het vooral in de eerste oorlogsjaren 1940 Q^p 14 mei 1940 capituleerde het Nederlandse beroepsmilitairen was de strijd voorbij en brak krijgsgevangenschap aan. Maar er volgde al na enkele weken amnestie. In juni 1940 werden de Nederlan ders naar huis gestuurd onder voorwaarde dat zij geen verzetsdaden zouden plegen. b ellum (1919-1939) waren het met name de partijen op de uiterst linker vleugel (communisten) en uiterst rechter vleugel (nationaalsocialisten) die elkaar in de haren vlogen. Partijbij eenkomsten werden over en weer lastig gevallen. Er vielen rake klappen en soms ook dodelijke slachtoffers. Voor de Nazi was een communist een natuurlijke vijand en omgekeerd. Als in juni 1941 Duitsland de oorlog verklaart aan de Sovjet-Unie voelt een aanzienlijk deel van de nationaalsocialistische Nederlanders dat het tijd is om de Bolsjewisten voorgoed het zwijgen op te leggen. Het was de hoogste tijd voor een nieuwe orde in Europa. De belangstelling bleek zo groot dat er al direct een ‘Legioen Nederland’ gevormd kon worden. Het is triest om te constateren, maar erg veel ‘geestdrift’ toonden landgenoten niet om de strijd tegen Duitsland voort te zetten na op het Europese vasteland was geen sprake. de capitulatie. Het merendeel van de voormalige militairen zat inmiddels thuis en was allang blij dat zij er zonder kleurscheuren Vergelijk het aantal van 1.700 Engelandvaarders eens met de afgekomen waren. Voor een aantal militairen was de oorlog niet ruim 23.000 Nederlandse Oostfrontstrijders. Al in het inter- voorbij in mei 1940. Toen Nederland capituleerde was dat met uitzondering van Zeeland. De daar aanwezige militairen moes ten doorvechten. Resten van deze troepen werden uiteindelijk via Duinkerken geëvacueerd. Zo kwamen alsnog bijna 1.500 Nederlandse militairen in Engeland terecht, waarvan velen dienstplichtig. Een groot deel van hen ging later deel uitmaken van de in 1941 gevormde Prinses Irenebrigade. en 1941 niet zo heel moeilijk was (later werd het wel lastiger) leger. Voor de dienstplichtigen en ook de meeste om in Groot-Brittannië te komen via derden-landen. Maar erg weinig landgenoten voelden zich die eerste oorlogsjaren geroe pen om tegen het oppermachtige Duitsland te gaan vechten. Gedurende alle bezettingsjaren kwamen in totaal 1.700 Enge landvaarders aan om de wapens op te nemen tegen Duitsland. De Prinses Irenebrigade bleef door de geringe belangstelling onderbezet. Voor niet militaire kenners; een brigade omvat circa 3.500 man, een getal dat de Irenebrigade nimmer haalde. Na een Deze beslissing van Hitler was uitzonderlijk en gaf aan dat Duitsland ons land als een ‘broedervolk’ beschouwde. In andere Britse inspectie werd vastgesteld dat de brigade niet op sterkte bezette landen bleven de overwonnen militairen gewoon achter was. Een noodgreep volgde door het toevoegen van een groep slot en grendel. Later in de oorlog kwamen de Duitsers hierop mariniers die in de VS hun opleiding had gevolgd. Met amper terug en verdwenen alsnog vele Nederlandse kadermilitairen in de omvang van een brigade was dat de Nederlandse legermacht krijgsgevangenschap. die de oversteek in augustus 1944 maakte naar Normandië. De gevechtsprestaties van de brigade tot mei 1945 waren goed, maar van een grote Nederlandse inbreng aan geallieerde zijde 8 De school was het bekendste gebouw aan de Landbouwdwarsstraat, in de tweede helft van de oorlog de Mooijmanstraat genoemd. In Nederland werd Mooijman gebruikt als publiciteitsinstrument. Hier met NSB partijleider Anton Mussert. Fotodienst der NSB.

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 8