Wat er met de ‘hoofdaanvoerder’ van het Nederlandse ‘foute personen’ en het terugkeren naar een gewenste vredes- situatie. Daarbij pasten de geallieerden min of meer hetzelfde principe toe als de Duitsers: ze stelden een waarnemend burgemeester aan die moest samenwerken met de militaire autoriteiten. In Schagen installeerde notaris De Boer op 9 mei 1945 Mr. Dr. Jan Buiskool als waarnemend burgemeester. Op de bevrijdingsfoto’s in Schagen staat hij trots naast de Canadese militairen. De keuze voor Buiskool was begrijpelijk. Voor de Nadat Frinking van zijn taken in Schagen was ontheven, kreeg de Magnusveste een nieuwe waarnemend burgemeester tijdens de laatste oorlogsmaanden: D. Simoons. Een opvolger met een wrange reputatie, want Simoons was een voormalig SD-agent (Sicherheits Dienst) en hij had gediend in Kamp Westerbork. Hij bleef tot het einde geloven in een voor de nazi’s gunstige afloop van de oorlog. Dat bleek niet te kloppen, want op 7 mei werd hij gearresteerd in Schagen en geboeid afgevoerd naar Alkmaar. Onder geallieerd militair bestuur Met de capitulatie van de Duitse strijdkrachten in Nederland keerde het openbaar bestuur niet direct terug naar het bestel van voor de oorlog. De geallieerde strijdkrachten installeerden een militair bestuur. De reden was dat er eerst orde op zaken gesteld moest worden. Denk aan het doorlichten van de autoriteiten op Historische Vereniging. Hetzelfde resultaat; Frinking is een grote onbekende. Collega historicus Maarten Noot uit Den Helder beaamde het gebrek aan informatie over deze man en gafdeze aanvulling: “Frinking vertrouwde niemand in het gemeentehuis. Logisch, want hij werd waar mogelijk aan alle kanten gesaboteerd. Dat werd zo erg dat hij zich omringde met leden van de Landwacht. Na Dolle Dinsdag werd de gemeentesecretarie van Den Helder oorlog was hij advocaat en procureur en tevens wethouder en loco-burgemeester in Schagen. Hij bleefwaarnemend burgemeester tot eind 1945 (later werd Buiskool premier van de kolonie Suriname). In 1946 kreeg Schagen weer een eigen burgemeester in de persoon van Willem Jan Wognum. Daar mee keerde de rust weer terug in het burgemeesterschap, die zo kenmerkend was in de periode voor de oorlog. Wognum bleef de gemeente besturen tot in 1970. naar Schagen overgeplaatst. Bij de bevrijding op 5 mei 1945 verbood hij aanvankelijk de bevolking om de vlag uit te steken, maar ’s avonds was hij toch ook tot de ontdekking gekomen dat het Duitse leger gecapituleerd had en gaf hij het bevel om zondagmorgen 6 mei de vlag te hijsen op de Watertoren. Men moest voorzichtig zijn omdat het er wemelde van Duitse gewapende troepen en Den Helder werd pas op 8 mei bevrijd. De Binnenlandse Strijdkrachten hielden Frinking in de gaten en hoewel hij had gedacht het bestuur van de stad over te kunnen geven aan de geallieerde troepen, ging dat niet door. Hij werd op overheidsapparaat in de Tweede Wereldoorlog gebeurde? 8 mei s middags door de BS gearresteerd. De bekende schrijver Anthony van Kampen bestempelde Frinking na de oorlog in een publicatie als ‘een armzalige komediant’.” Rijkscommissaris Seyss-Inquart verliet Nederland met een marineschip richting Hamburg op 4 mei 1945 (de dag van de capitulatie). Lang bleefhij niet op vrije voeten, want de Cana dezen arresteerden hem in Hamburg. Seyss-Inquart behoorde samen met Hermann Göring tot de 22 zware gevallen die voor het gerecht kwamen tijdens het beroemde Proces van Neu renberg. Hier werd hij aangeklaagd voor: misdrijven tegen de vrede, oorlogsmisdrijven en misdaden tegen de menselijkheid. Hoewel hij op één van de drie punten werd vrijgesproken, was het eindvonnis van de rechter: de doodstraf (voltrokken op 15 oktober 1946 door ophanging). Robert Witsen 7 Noten Noten 1* en 2*: uit het boek ‘Schagen in Oorlogstijd’ door A. van Graafeiland en K. Holtrop (1946). De bevolking van Schagen komt massaal naar de Markt bij de installatie van Jan Buiskool. Meer lezen over Jan Buiskool: twee artikelen door Karel Numan in De Kakelepost 2010 nummer 3 en 2011 nummer 2. De installatie van waarnemend bur gemeester Buiskool op 9 mei 1945. Buiskool is de man rechts naast de Canadese militair. Foto's: Niestadt-col- lectie, Zijper Museum, Schagerbrug. I dM HÈ A rlUl. C) T x.

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 7