Toch komt de NSB in eerste instantie bestuurlijk nauwelijks aan bod. Het handhaven van het lokale Nederlandse bestuur en de burgemeesters stelt de NSB teleur. Partijleider Anton Mussert hoopte dat de rijkscommissaris diverse bevoegdhe den en posities zou geven aan zijn leden, maar de partij moest van lokale militaire projecten ofhet deporteren van mensen naar werkplaatsen in Duitsland, brengen veel burgemeesters bestuurders beschikt. Met de methode van de ‘fluwelen hand schoen’ probeert Seyss-Inquart zijn doelen te bereiken. Diverse maatregelen worden uitgesteld of in afgezwakte vorm ingevoerd. De bevolkingsgroep die wel snel met voelbare maatregelen te maken krijgt zijn de Joden. Als in Amsterdam in februari 1941 de, door communisten opgezette, Februaristaking uitbreekt (als protest tegen de Jodenvervolging), beseft de rijkscommissaris dat de tijd van gematigde maatregelen voorbij is. van zaken in de gemeente. Er zijn zelfs enkele douceurtjes voor de bevolking, zoals de invoering van de Kinderbijslagwet op 1 januari 1941. Deze periodieke uitkering voor gezinnen met kinderen bestaat nog altijd. De burgervaders proberen, door op hun post te blijven, het zo goed mogelijk te doen voor hun be v van Burgemeester Cornelissen stapt op In de loop van 1941 worden steeds meer onsympathieke maatregelen van kracht. Met name het moeten meewerken aan het openbaar bestuur toe. In 1942 stappen veel burgemeesters op ofworden hiertoe gedwongen. Dit gebeurt ook in Schagen. Jan Cornelissen past in de zomer van 1942 voor zijn taak als burgervader en stapt ‘vrijwillig’ op. Gezien de militaire positie van Schagen (hoofdkwartier van de regionale Duitse verdedi ging) is het gewenst dat er een nieuwe burgemeester komt die het nationaalsocialisme aanhangt. Schagen stemt niet op NSB Was Schagen een NSB-gemeente? Allerminst. Bij de Tweede Kamerverkiezing van 1937 telde Schagen 2.362 kiesgerechtig den. Hiervan stemden 88 mensen op de CPN (communisten) en 86 op de NSB. Extreem links en extreem rechts kregen in Schagen elk slechts 4% van de stemmen. Dat zijn binnen de politieke verhoudingen van het gemeentebestuur te verwaarlo zen percentages. De Nationaal Socialistische Beweging (NSB) was na 1935 al op zijn politieke retour. In eerste instantie leek het nationaalsocialisme een aantrekkelijk alternatiefin de crisistijd, maar in de loop van de jaren dertig laat Duitsland haar de Jodenvervolging, het inzetten van burgers bij het realiseren ware gezicht zien en de aanhang van de NSB halveert hierdoor. Ook het ledenaantal blijft dalen, totdat het land capituleert in mei 1940. Veel Nederlanders verwachten dat het nieuwe Duitse in gewetensnood. Dit willen ze niet op hun conto schrijven. bestuur wel eens banen te vergeven heeft, waarbij nationaalsoci- Naarmate het Duitsland slechter vergaat aan de fronten en het alisten natuurlijk voorrang gaan krijgen. Eind mei explodeert het de oorlogsinspanningen moet intensiveren, neemt de druk op ledenaantal van de NSB. De echte’ nationaalsocialisten zien het met lede ogen aan. Ze ervaren deze nieuwe aanwas als profiteurs en leden die dan in het stamboek worden ingeschreven krijgen van partijgenoten de negatieve bijnaam ‘Meikevers’. genoegen nemen met lage posten. Seysss-Inquart hoopte de bevolking te winnen voor het nationaalsocialisme en de Ne derlandse economie zo onbeschadigd mogelijk over te nemen. Hij voelt goed aan dat de NSB veel te weinig draagvlak heeft in ■olking. Dat gold ook voor Jan Cornelissen, die al burgemeester de samenleving en onder de leden maar over weinig capabele Schagen was sinds 1916. Zo komt Titus Herman Buitenhuis in beeld. Hij was een vroege nationaalsocialist, die al in 1933 lid werd van de NSB (deze 5 Jan Cornelissen was al burgemeester van Schagen sinds 1916. In 1942 stapte hij op vanwege onvrede met de Duitse beleidsmaatregelen. Foto: Niestadt- collectie, Zijper Museum, Schagerbrug. Titus Buitenhuis werd al in 1933 lid van de NSB. Foto: Fotodienst der NSB. Burgemeester Buitenhuis op het bordes van het gemeentehuis aan de Markt. Buitenhuis is de tweede man van links. Fotograaf onbekend.

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 5