Burgemeesters van Schagen Gemeentebestuur in spagaat Bovenstaande periodes zijn van belang om de positie van de De overplaatsing naar Nederland werd in de nazipartij gezien als een degradatie, want Seyss-Inquart was in Oostenrijk in aanvaring gekomen met de SS, die hem een te gematigd beleid verweet rond het Jodenvraagstuk. zijn geland in Frankrijk. Hoewel het niet hardop gezegd mag worden, begrijpen veel nazi’s dat het einde van het Derde Rijk 29 mei 1940- 22 juni 1941: Een tijd waarin Seyss-Inquart met zachte hand bestuurt en economische uitbuiting groten deels achterwege blijft. Sterker nog, de Nederlandse economie leeft in deze periode sterk op door de vele opdrachten uit Duits land. Ook de in Nederland gelegerde Duitse militairen worden strak aangestuurd. Velen ervaren in die tijd de Duitse militairen als ‘correct en beleefd’ Veel landgenoten hadden de bezetting erger verwacht. 22 juni 1941-6 juni 1944: In dit tijdvak ontwikkelt de strijd zich steeds ongunstiger voor Duitsland. De kracht van haar Oorlogsfasen Het bestuur onder leiding van de rijkscommissaris valt te on derscheiden in drie perioden: tewerkstelling in Duitsland) en de verwijdering van uit de Nederlandse samenleving, geven de bezetting een steeds grimmiger karakter. Met de duidelijke opdracht om de sympathie te winnen van het Nederlandse volk, begint hij als rijkscommissaris aan zijn nieuwe taak. Bij zijn aantreden krijgt Nederland een voor nazi- begrippen ‘zachte’ bestuurder in bezet gebied. Tijdens de oorlog zou hij zich echter fasegewijs ontpoppen tot een meedogenloze bewindvoerder, die misdaden tegen de menselijkheid beging. ver de burgemeesters in oorlogstijd is in de Kakelepost nog niet eerder een groot artikel gepubliceerd. Wel over Buiskool, maar die werd na de bevrijding geïnstalleerd en dat valt buiten de oorlogsperiode. Kenmerkend voor de burgemeesters van Schagen in vredestijd is, dat zij lang op hun post bleven. Jan Cornelissen, die in de oorlog opstapte, en na de oorlog Willem Jan Wognum, dienden de gemeente elk circa 25 jaar. Hoe anders was het tijdens de Tweede Wereldoorlog. Evenals veel andere ge meenten kreeg ook Schagen in de loop van de oorlog een NSB-burgemeester. Het bleek een tijd van komen en gaan, met relatief korte dienstperiodes. Na de capitulatie in mei 1940 kwam Nederland onder Duits militair bestuur (Militarverwaltung). Lang duurde dit niet, want vijanden neemt toe en ook de Nederlandse economie wordt al op 29 mei werd een burgerlijk bestuur (Zivilverwaltung) geïn- meegezogen in de oorlogsmodus. Economische uitbuiting stalleerd. Dat was uitzonderlijk, omdat vrijwel alle bezette landen (waaronder vorderingen van materialen en gedwongen in Europa een Duits militair bestuur kregen en hielden. Ook tewerkstelling in Duitsland) en de verwijdering van de Joden België en Frankrijk vielen onder militair bestuur tot het einde van de oorlog. De bestuurlijke uitzonderingspositie van Neder land was het gevolg van een door Hitler genomen beslissing. Hij was van mening dat Duitsland te maken had met een ‘Germaans 6 juni 1944-4 mei 1945: D-Day, de westelijke geallieerden broedervolk’, dat met zachte hand voor het nationaalsocialisme gewonnen kon worden. De uitgelezen persoon hiervoor was Arthur Seyss-Inquart; van oorsprong een Oostenrijkse jurist die nabij is. Van ‘gewoon’ bestuur is, in het nog door de Duitsers zijn sporen al in het bestuur van het Derde Rijk had verdiend. bezette deel van Nederland, geen sprake meer (Zuid-Nederland werd al in september 1944 bevrijd). Onderdrukking, represail les en vernielingen van infrastructuur zijn gemeengoed. Er valt niks meer te winnen, het is de tijd van de Hongerwinter. Duidelijke missie De installatie van Seyss-Inquart (Reichskommissar für die besetzten niederlandischen Gebiete) gebeurde per decreet op 29 mei 1940 in de Haagse Ridderzaal, in aanwezigheid van Nederlandse en Duitse ambtenaren. Hij bekleedde in Wenen de burgemeesters in oorlogstijd te begrijpen. In het eerste oorlogs- hoogste Oostenrijkse bestuursfunctie na de Duitse Anschluss’ jaar verandert er voor hen nog niet zoveel in de dagelijkse gang 4 in oorlogstijd Burgemeesters in oorlogs tijd vielen onder het gezag van Rijkscommissaris Arthur Seys-Inquart. Foto: Bundesarchiv.

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 4