Van de voorzitter Inhoud Block 9 No./HXf/ 24 Interview met meneer Snaas Het is een vreemde situatie om in een tijd van crisis met allerlei beperkingen een Kakelepost uit te brengen die in het teken staat van 75 jaar bevrijding. Tal van festiviteiten die samenhangen met de herdenking vallen in het water door de Corona uitbraak en de daarmee samenhangende door de regering afgekondigde noodmaatregelen. En het is voorlopig nog niet voorbij, zo is de voorzichtige inschatting van de deskundigen. De grootste beperking zit hem in de toegestane bewegingsvrijheid. Allerlei verplichtende regels, zoals 1,5 meter afstand, met niet meer dan drie perso nen samenkomen, afgepaste toegang tot supermarkten, winkels en dienstver lenende instanties, afgelasting van alle vergunningsplichtige evenementen en sluiting van alle horeca werkt niet mee in een beleving van een vrije wereld. Tot slot spreek ik de hoop uit dat u allen gezond blijft en deze bijzondere situatie goed doorstaat zonder al te veel narigheid in uw omgeving. Verder wens ik u toch veel leesplezier met deze bijzondere uitgave in het teken van 75 jaar bevrijding. Het ga u goed!! Buiten is het bijzonder stil en het bijna verplichte binnenblijven doet oude ren onder ons wellicht denken aan de Spertijd die gedurende de oorlog vaak verhinderde om in de avonduren buiten te zijn. Enorm verschil is natuurlijk de omstandigheden waaronder alle maatregelen opgelegd worden en van kracht zijn. In die zin gaat een vergelijking met een oorlogstijd totaal niet op. Ook de mogelijke sancties zijn in oorlogstijd vele malen zwaarder en bedrei gender dan ze nu zijn. Het is onbekend ofwe nog enige activiteiten in het kader van de herdenking van 75-jaar bevrijding kunnen ondernemen. Vooralsnog is niet te zeggen of de Coronacrisis ons nog lang gijzelt. Veel staat op losse schroeven, maar ook deze tijd gaat voorbij. In het omzien naar voorbije tijden krijgt deze periode ongetwijfeld ook een bijzondere plaats toegemeten. In die zin kunnen we ons misschien beter verplaatsen in een wereld waarin vrijheid niet vanzelfsprekend is. Om weer bevrijd te zijn van het juk van de onderdrukking moet na de oorlog een enorme opluchting met zich meegebracht hebben. Als het goed is getuigen de stukken in deze Kakelepost hiervan. Onze redactie heeft weer flink zijn best gedaan om nieuwe elemen ten toe te voegen aan de zo rijke historie op het gebied van de oorlogs- en bevrijdingsbeleving. 2 Colofon 3 Van de voorzitter 4 Burgemeesters van Schagen in oorlogstijd 8 Engelandvaarders en Oostfrontstrijders Robert Witsen 10 Herinneringen 13 Schagen in oorlogstijd 17 Brancardwagen 18 WFJ van Erp PolizeiHches D urchgangs|aaer Amers f o o r i Schutzhaftling Adrie Pater 3 Robert Witsen Klaas Kleine en Karel Numan Paul Stoel Martin van der Jagt Peter Groenveld

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 3