Interview met Profielwerkstuk Meneer Snaas is geboren op 25 april 1922. Toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak was meneer Snaas 18 jaar. Meneer Snaas is opgegroeid in de Molenstraat in Schagen samen met twee zussen en zijn ouders. Meneer Snaas heeft van juni tot oktober 1944 in kamp Amersfoort gezeten. Kamp Amersfoort In 1939 werd het terrein van kamp Amersfoort gebruikt door het Nederlands leger. Later in 1941 werd dit terrein overge nomen door de Duitsers. Dit kamp was eigenlijk bedoeld om gevangenen tijdelijk te plaatsen en later naar Duitsland te vervoeren. In het kamp verbleven in de jaren 1941-1945 37.000 mensen. De grootste groep bestond uit opgepakte onderdui kers, dit waren mannen die in Duitsland moesten werken. Circa 20.000 mensen werden gedeporteerd naar concentratiekampen in Duitsland. Ongeveer 9.000 gevangenen in kamp Amersfoort zijn vrijgelaten. De overige gevangenen zijn vermoord, gevlucht ofhielden het niet langer vol. In kamp Amersfoort zijn in totaal 650 mensen om het leven gekomen. Meneer Snaas heeft voordat hij naar kamp Amersfoort ging nog een tijd ondergedoken gezeten. Van mei tot november zat hij ondergedoken. Samen met twee andere jongens zijn ze vanuit Weert gevlucht. Deze twee mannen kwam hij toevallig tegen in een café en hij ontdekte dat zij toevallig naar dezelfde plek toe gingen. De drie mannen gingen lopend vanafWeert naar de plek waar de mannen konden werken en slapen. Ze moesten een plek hebben om onder te duiken omdat ze werden gezocht Kamp Amersfoort. 24 Al enige jaren begeleid ik op het Regius- college te Schagen leerlingen met hun profielwerkstuk. Het profielwerkstuk is een werkstuk dat kandidaten moeten maken als onderdeel van hun eindexamen. Zij kiezen zelf een vak en werken in tweetallen. Voor het vak geschiedenis moeten de leer lingen een regionaal onderwerp kiezen. Ze gaan twee keer naar het regionaal archief in Alkmaar om bronnen te bestuderen die ze voor hun werkstuk kunnen gebruiken. Het interview dat u hier onder aantreft is een gedeelte van zo’n profielwerkstuk. De titel is ‘De tweede wereldoorlog in Scha gen’. Het is geschreven door Pam Hoger- vorst en Dana Verschoor, beiden uit 5 havo. Uit het interview blijkt dat Schagen nog een echtpaar rijk is dat de tweede wereldoorlog en de verschrikkingen ervan zelf heeft mee gemaakt. Een situatie die steeds uitzonder lijker wordt. Vandaar dat het me een mooie bijdrage aan het themanummer van de Kakelepost over 75 jaar bevrijding lijkt. Overigens is het werkstuk ook genomineerd en dingt het dus mee naar de titel van het beste profielwerkstuk van 5 havo. De uitslag wordt bekend gemaakt op de diplomauit- reiking. Tenslotte wil ik de schrijvers een groot com pliment maken met hun mooie prestatie. Philip van der Zee, trotse begeleider. meneer Snaas

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 24