Berechting Van Erp belandde na zijn berechting in fort Zuidwijkermeer bij Amsterdam. Over de duur van de straf die hem werd opgelegd is niets te vinden; zijn dossier in het Rijksarchiefte Den Haag ligt achter slot en grendel. Er zijn geen aanwijzingen dat hij anti-joods was, of onderduikers ofverzetsmensen zou hebben verraden. Enkele Schager tijdgenoten spraken desgevraagd mild over hem. Wernard van Erp werd op 27 maart 1947 ver oordeeld tot 2,5 jaar hechtenis, met aftrek van zijn voorarrest dat toen al 22 maanden had geduurd. Het kiesrecht werd hem voor tien jaar ontnomen en een openbare ambtsfunctie mocht hij geve, dat de verbonden legers van Adolf Hitler deze horden zullen doen stil houden.1 Het laatste oorlogsjaar, voor grote delen van de be volking het zwaarste van de vijf, dreef de haat tegen al wat Duits of Duitsgezind was naar een hoogtepunt. Een massale vergel ding was het gevolg. Na de bevrijding werden in Nederland naar schatting 540.000 verdachten van een onvaderlandslievende houding (in Schagen een veertigtal) opgesloten in barakken kampen, kazernes, scholen, forten, fabrieksgebouwen, kloosters en kastelen overal in het land. Van hen werden er uiteindelijk zo’n 300.000 berecht. Fort Erfprins Van Erp werd met zijn zoon aanvankelijk geïnterneerd in bewa- ringskamp Fort Erfprins in Den Helder, zijn vrouw en dochter in kamp Westerbork. Over de behandeling van de gevangenen in Den Helder verscheen al gauw een kritisch artikel in de Heldersche Courant. Zo zou iemand door bewakers met zijn gezicht naar een muur zijn gezet, waarna achter zijn rug een loos niet meer bekleden. Zijn vonnis diende hij uit in het voormalige geweerschot was afgevuurd. De berichten over wantoestanden werden door de kampleiding tegengesproken. Feit was dat in veel kampen onschuldigen en personen met lichte vergrijpen zaten opgesloten met ‘echte’ NSB’ers en criminelen, mannen en vrouwen dooreen. De gevangenen werden verplicht kamfer te slikken om hun libido te verdoven. Veel van de militaire en bur gerbewakers deden hun werk met haat- en wraakgevoelens. Er gebeurden ontoelaatbare dingen, van mishandeling en verkrach tingen tot eigenmachtige executies aan toe. De bewaringskam- pen zaten in het eerste naoorlogse jaar overvol. Bij gebrek aan bedden sliep men weinig voedsel en geen verwarming. In de loop van 1946, nadat de landelijke overheid er greep en controle op had gekregen, verbeterden de verblijfsomstandigheden in de kampen. Wel WJ.F van Erp overleed in Schagen op 20 april 1973. Zijn zoon verkeerden de gevangenen in permanente onzekerheid over wat stierf in 1979 op zijn 57e aan een hartaanval. ze te wachten stond, omdat de speciaal ingerichte hoven voor Bijzondere Rechtspleging de massa bij lange na niet aankonden. Met dank aan Willem van Erp jr. werkkamp De Slikken in Noord-Groningen. Na hun detentie keerden vader en zoon terug naar Schagen, waar het gezin Van Erp zich kon herenigen. De drankengroothandel werd hervat, evenals de exploitatie van café Het Oude Slot. Bertus de scheer- mesjesman werd weer gesignaleerd op de markt. Het dagelijkse leven hernam zijn gang, maar werd nooit meer hetzelfde. Van Erp hield zich grotendeels buiten het openbare leven. Junior nam de bedrijfsleiding over en won de waardering van de Schager gemeenschap terug. Hij was een actieflid van de lokale VVD en kreeg het verzoek zich te kandideren voor de gemeen- op stro. De hygiëne was abominabel, er was te teraad. Hij was het die zijn partijgenoten moest vertellen dat dat geen goed idee was. Peter Groenveld 23 Kantine van het werkkamp De Slikken waar Wer van Erp tot 27 oktober 1947 zijn straf uitdiende. Collectie Joods Historisch Museum. W.J.F. van Erp omstreeks 1970 op de schaak club in café 't Oude Slot. Foto Niestadt-collec- tie, Zijper Museum, Schagerbrug.

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 23