Wie geschoren wordt moet stilzitten Wie geschoren wordt moet stilzitten, Van Erp had die conclusie al eerder getrokken. Hij had zijn publieke taken neergelegd, werd lid van de Schager Schaakclub en wachtte de komst van de nieuwe orde af. Angst Ontgoocheld keerde de 22-jarige Wer van Erp van het Narva- front terug naar huis. In het café van zijn vader, die in 1943 door de partij was gepromoveerd van kringleider tot districts- inspecteur, kwamen nog altijd de NSBers uit de regio bijeen. Vergaderen deden ze enkel nog in besloten kring. Branie had plaats gemaakt voor ongerustheid, nu de westerse geallieerden opdrongen en de Russen de slag om het oostfront hadden ge wonnen. In mei 1944 sprak, tijdens een vormingsbijeenkomst in ‘t Oude Slot van de nationaalsocialistische vrouwenbeweging NSVO, mevrouw De Haan haar vrees uit. 'Jaar na jaar hoopten wij op den vrede en nimmer gingen we de lente zoo vol zorg tegemoet als nu. Het bolsjewisme is de triomf der laagste instincten, verdierlijking der zeden en het berooft de vrouw van haar eer en waardigheid. God Het Narva-front Eerder die maand was Van Erps dochter Bets toegelaten tot de ULO, waar haar broer Wer juist was afgezwaaid. Tijd om van zijn einddiploma te genieten nam hij niet. Aangemoedigd door een Duitse officier ging hij naar Duitsland voor een opleiding bij de Waffen-SS. Daartoe moest hij de eed op de Führer afleggen: 'Ich schwöre Dir, Adolf Hitler, als Führer und Kanzier des Deutschen Reiches Treue und Tapferkeit. Wirgeloben Dir und den von Dir bestimmten Vorgesetzten Gehorsam bis in den Tod. So wahr mir Gott helft!' Hij weigerde, kwam teleurgesteld terug in Nederland en werd vaandrig bij de Jeugdstorm. Bij deze nationaalsocialisti sche tegenhanger van de padvinderij vond Wer gelijkgestemde leeftijdsgenoten. Net als de Hitler Jugend in Duitsland werden zij gevormd met sport, spel, dagmarsen en filmvoorstellingen over de Führer. In 1944 werd hij alsnog door de Waffen-SS naar Narva (Estland) gecommandeerd, als vrijwilliger in de ‘brigade Nederland’. Daar nam hij in Duitse krijgsdienst deel aan een veldslag tegen de Russen, een van de zwaarste van de Tweede Wereldoorlog. Ongeoefend als hij was kreeg hij een administratiefbaantje achter de linies, wat niet voorkwam dat hij door een Russische kogel geraakt werd in zijn onderarm. Pas na weken te voet in sneeuw en zware vorst, bereikte zijn regiment een ziekenhuis waar zijn pussende wond kon worden behandeld. Op een haar na bleefhem een amputatie bespaard. Hij had geluk; van de brigade Nederland overleefde slechts 10% de verschrikkingen. Rost van Tonningen Toen het Duitse leger in de vroege ochtend van 10 mei 1940 Nederland binnenviel, werd Van Erp gevangengezet in een der cellen onder het raadhuis. Ook zijn naaste medestanders werden ingerekend. Hun vrijlating was een kwestie van dagen, want op 14 mei nam Duitsland de macht over. Het was een triomfvoor de NSBers. De demonisering die zij in de lange aanloop naar WOII ervaren hadden, spuugde kringleider Van Erp van zich aftoen hij op 28 juli 1940 in de Muziektuin een optreden van NSB-coryfee, fascist en jodenhater Meinoud Rost van Tonningen, mocht afsluiten: 'Wij hebben hier in Hollands Noorderkwartier veel te maken gehad met E.D.D., onder aanvoering van een paar burgemeesters. Broodroof en terreur is ruim toegepast, op mijzelf zeven jaar, maar ik zou het desnoods nog wel zeven jaar willen volhouden, om het volk te dienen. Er zijn er onder de E.D.D.-ers, die opnieuw met de ooren klapperen, om het volk te misleiden, let in Hollands Noorderkwartier op degenen, die dat doen. Wij laten ons dat niet meer aanleunen! Dat moet uit zijn! We hebben nu de wind mee, en niet meer te maken met een schandalige pers. Ik doe nu een beroep op de bevolking van Hollands Noorderkwartier om ons op open wijze tegemoet te treden. (Applaus).' 22 In fort Zuidwijkermeer, onderdeel van de Stelling van Amsterdam, was W.J.F. van Erp geïnter neerd tot zijn vrijlating. t h t Af»

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 22