haalden ze maar liefst. De onbetwiste kopman Van Erp kreeg 286 voorkeursstemmen ten teken dat zijn populariteit onder de kiezers was toegenomen. Maar als wethouder had hij in de poli tieke arena te veel krediet verspeeld om het nogmaals te worden. Van Erp was een stijfkop afnog voor te zijn geïnstalleerd. Als raadslid bond hij, net als in zijn andere publieke functies, de strijd aan met de bestuurselites. Hij had een hekel aan partijpolitiek, goed gesalarieerde amb tenaren en achterkamertjesoverleg. Tot concessies was hij niet bereid, het vrije woord vond hij belangrijker dan de lieve vrede. Zijn humor was bijtend. Er waren er die zijn bloed wel konden drinken. In zijn eigen partij was hij omstreden. Maar onder de kiezers die een tegengeluid wilden horen had hij veel aanhang. Wien Neêrlands bloed Intussen ging zijn leven rond de Markt gewoon door. De biljart- Motie van wantrouwen Nadat zijn partijgenoot Piet Trapman uit die functie was terug getreden, bracht het jaar 1925 Van Erp alsnog het wethouder schap. In zijn nieuwe rol bleefhij hechten aan de openbaarheid van bestuur. Regelmatig besprak het college kwesties die gevoe lig lagen, ofover personen gingen, achter gesloten deuren. Nu gebeurde het twee keer achtereen dat uit dit geheime overleg informatie weglekte. Van Erp bleek het lek te zijn. Hij gafdat rui terlijk toe en sloot niet uit dat het vaker zou gebeuren. Dat was de kat in de gordijnen. De raad eiste in een motie van wantrou wen vrijwel unaniem zijn aftreden. ‘Dat is aan mij!’ riep hij uit en voegde de daad bij het woord. Ondanks de druk waaronder hij aanbleef zat hij zijn wethoudersrit uit tot de verkiezingen van 1927, in de hoop dat zijn staat van dienst hem genoeg suppor ters zou opleveren voor een volgende termijn in de raad. Niet meer welkom bij de vrijzinnig democraten begon Van Erp met wat kompanen de kiesvereniging Plaatselijk Belang. Drie zetels Kartelig karakter Wie de raadsverslagen leest, ziet dat Van Erp een vasthoudende volksvertegenwoordiger was met een kartelig karakter. Politieke vrienden maakte ofbehield hij niet, noch in b. en w., noch in de raad, noch in zijn eigen kiesvereniging. Wat hem in 1927 overkwam, herhaalde zich vier jaar later. Plaatselijk Belang moest hem niet meer. Weer scheidde hij zich af In de Schager Courant van 16 juni 1931 beslaat zijn oproep aan de kiezers de hele voorpagina. Met zijn lijst Van Erp scoorde hij met 216 voorkeursstemmen nog altijd 12% van het electoraat, goed voor één zetel. Het maakte hem niet minder strijdbaar. En hij vond nieuwe kameraden bij een opkomende landelijke beweging, de NSB. Het leidend beginsel van deze partij omvatte alles wat hij van thuis had meegekregen: 'Voor het zedelijk en lichamelijk welzijn van het volk is noodig een krachtig staatsbestuur, zelfrespect van de natie, tucht, orde en solidariteit van alle bevolkingsklassen en het voorgaan van het algemeen (nationaal) belang boven het groepsbelang en het groepsbelang boven het persoonlijk belang' Hij werd con tactpersoon van de NSB in Schagen en weldra aangesteld als kringleider in een snel groeiend nationaal netwerk. 19 Voor de uitspanning De Liggende Os aan de Loet poseren in 1928 Jansje Van Erp-Roggeveen met de kinderen Wer (6) en Bets (2) en oma Roggeveen-van der Hoek. Collectie Harry Kooij

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 19