W.J.F. van Erp.j Kiezers van Schagen! zoowel Mannen als Vrouwen, wnuneer gij alle» Vw belangen behartigd wilt zien, «temt dun no. 13 van lijst 3, Geen concessies De Liggende Os Willem van Erp vestigde zich in 1914 in Schagen als bierhan delaar en werd drie jaar later kastelein van De Liggende Os aan de Loet E 85. Hij trouwde in 1921 met Jansje Roggeveen en kreeg met haar twee kinderen: Wer (1922) en Bets (1926). Naar het voorbeeld van zijn vader was Van Erp maatschappelijk betrokken, sportminnend en bestuurlijk actief. En een kemp haan. Hij kwam op voor de oud-militairen die, net als hij, zonder erkenning uit de Eerste Wereldoorlog waren gekomen. Hij zat op de biljartclub. Hij was tegelijk middenvoor en voorzitter van de voetbalvereniging Sparta, zijn herberg het clublokaal. De West-Friesche Voetbalbond koos hem tot competitieleider. Hij sloot zich aan bij het burgerplatform Algemeen Belang en bij de Vrijzinnig Democratische Kiesvereeniging. Hij werd lid van de winkeliersvereniging en bestuurslid van de Schager Middenstandsvereeniging. Geruisloos ging dat allemaal niet. In de middenstandsvereniging botste hij met voorzitter Schmalz en secretaris Schene over de bouw van 16 woningen in de latere Cornelis Bockstraat. Bij de voetbalbond werd hij na zes maanden weggestemd omdat men zijn competitieleiding te streng vond. Daarop stapte hij over naar het voorzitterschap van de protestcommissie. Op bondsvergaderingen liet hij zich niet meer zien. Van Erp was een stijfkop. it artikel gaat over een man die zich voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog in Schagen een bijzondere positie verwierf. In de Schager geschiedschrij ving over de vijf jaren onder de Duitse laars wordt zijn naam echter geen keer genoemd. We lichten de tegels boven W.J.F. van Erp. Van vader op zoon Wilhelmus Johannes Franciscus - Willem - van Erp kwam uit een middenstandsmilieu met een militaire inslag. Zijn opa Thomas Marinus van Erp (1826-1906) had van jongs afin het Nederlandse leger gezeten. Met een chronische beenwond was hij na 27 jaar actieve dienst en een Koninklijke medaille overgeplaatst naar beschutte ambtsfuncties. Willems vader, Wernardus Gerardus Hendricus (1861-1946), bracht het tot sergeant schermer bij de infanterie en bouwde vanaf 1890 een bloeiende bier- en drankenhandel op in Hoorn. Daar werd in 1892 Willem geboren. Hoewel hij er vanwege broederdienst onderuit had gekund, ging hij op zijn 20e bij de landmacht. Tij dens de Eerste Wereldoorlog bleefhij tot het eind paraat voor mobilisatie. De dienstbaarheid aan volk, vlag en vaderland ging bij de Van Erpen van vader op zoon. Rode draad De rode draad in al zijn nevenactiviteiten werd zijn politieke gel dingsdrang. Voor de eerste verkiezingen waaraan hij meedeed, de raadsverkiezingen van 1923, werd Van Erp door zijn partij onderaan de kandidatenlijst geplaatst. Dat zinde hem niet. Hij ging campagne voeren voor zichzelf. Dat had nog nooit een laag geplaatste kandidaat gedaan. Met maar liefst 233 voorkeurs stemmen, bijna 14% van alle Schager kiezers, lanceerde hij zich tot in de gemeenteraad. In zijn fractie was hij een buitenbeentje. Hoewel lid van een vrijzinnig democratische beweging had hij een achterban van arbeiders die in hem een betere voorvechter zagen dan hun eigen SDAP-voormannen, analyseerde de Scha- ger Courant. De raad koos hem en zijn partijgenoot Jan Winkel tot wethouder. Die wilde echter niet met Van Erp in een college. Dit probleem loste zichzelf op. Toen bleek dat Van Erp zijn verkiezing te danken had aan een vormfout, was hij wethouder 1 VELE KIEZELS.] W.J.F. van Erp 18 Met 233 voorkeursstemmen werd Van Erp in 1923 met een eigen publiciteitscampagne gemeenteraadslid. Dat Willem van Erp geen man van concessies was wordt geïllustreerd door de volgende anekdote. In 1923 was hij zowel voorzitter van de voetbalvereni ging Sparta als lid van de gemeenteraad. Sparta had bij de raad een aanvraag ingediend voor een subsi die van 150 gulden. Het raadslid Helder verwoordde het sentiment van de tegenstanders, die vonden dat Sparta had bewezen zeer wel zijn eigen broek te kunnen ophouden. Voorstander Trapman vond de gevraagde som te veel van het goede en stelde voor er 75 gulden van te maken. Van Erp verdedigde het verzoek van zijn club door te wijzen op de hoge ter- reinhuur en het nut van het Spartaveld voor andere verenigingen. Met 5 stemmen voor en 4 tegen kreeg Sparta 75 gulden toegewezen. Onder de tegenstem mers was Willem van Erp, ‘omdat hij voor het geven van f 150 was’.

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 18