Uit de schatkamer van Vreeburg gebruikt in de tweede wereldoorlog K-j I L4ll\L II I L V V VVvl dUWI I\_/kJ Neem bijvoorbeeld deze brancardwagen, die dateert uit de 19e eeuw. Hij was waarschijnlijk van de gemeente, uit de tijd dat er nog een gemeente-arts was. Maar wie er allemaal mee vervoerd zijn, met een gebroken been of een hartaanval, en waar naartoe, naar de dokter ofgauw naar huis, we weten het niet. En dan betreedt onze brancard het toneel, want, zo staat in 'Schagen in oorlogstijd' te lezen: “Degewonden werden onder uiterst moeilijke omstandigheden van het station naar de voormalige Landbouwwinterschool in de Landbouwstraat vervoerd en daar voorlopig verbonden, waarna enkelen naar het ziekenhuis werden gebracht”. Is je door het depot van Vreeburg dwaalt zou je af en toe willen dat de objecten die er staan kunnen praten. Want ook al weet je waar een bepaald ding voor dient, en waar het vandaan komt, wat het alle maal heeft meegemaakt, dat blijft meestal duister. Deden ze dat dan met onze brancardwagen? Jazeker, daar hebben we bewijs van. De gebroeders Niestad waren snel ter plaatse, en fotografeerden de brandende Roosstraat, mét, hele maal rechts, klaar voor gebruik, onze brancardwagen. Dezelfde brancardwagen die u nu kunt zien in Museum Vree burg, bij de tentoonstelling 'Oorlog en Verzet', waar nog veel de Stationsweg, en één (het meer interessante documenten, objecten en foto’s te zien zijn van Schagen in oorlogstijd. Gaat u maar kijken! Maar één ding weten we zeker: de brancard is nog gebruikt in de Tweede Wereldoorlog, en wel bij de ontploffing van de munitietrein op het stationsemplacement, op 12 september 1944. Die middag beschoten 2 jachtvliegtuigen van de RAF een voor vertrek gereedstaande trein, die daarop ontplofte. Het staat allemaal nauwkeurig beschreven in het boek 'Schagen in oorlogstijd', uit 1946. “Granaten, welke niet ontploften, en stukken van spoorwa gons kwamen op huizen en straten neer en de projectielen kwamen in enkele gevallen in een huiskamer terecht”. Vier percelen brandden af, drie aan zogenaamde kaaspakhuis) aan de Roosstraat. Tien percelen aan de Hoep werden zo ernstig beschadigd dat ze moesten worden gesloopt. Twee Duitse soldaten vonden de dood. Omdat men tijdig dekking had weten te zoeken werden maar drie inwoners van Schagen gewond. Brancardwagen I I I I I I II I De brancardwagen in de brandende Roosstraat. De brancardwagen in het museum. Martin van der Jagt 17 Boerderij-en rijtuigmuseum Vreeburg Loet 14 1741 BP Schagen 0224 21 69 06 info@museumvreeburg.nl

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 17