Herinneringen aan WO II oorlog die u, mondeling of schriftelijk met ons wilt delen? Laat het ons weten en wij nemen contact met u op. kakelepost@gmail.com Duitse dolk liggen. Hij schopte dit vervolgens onder een aardap- pelkist en vertrok uit de stal. De dag erna waren de Duitsers weg gemarcheerd, zij gingen via de Afsluitdijk naar Duitsland, en lag de dolk nog in de stal. Een prachtig, toch wel heldhaftig, verhaal. De Tweede Wereldoorlog was een goede maand aan de gang toen ik werd geboren. In Sint Maarten, vier kilo meter van Schagen. Het spreekt bijna vanzelf dat mijn herinneringen aan die oorlog gering zijn. ken voor mijn leerlingen. Ook brengen we een bezoek aan het museum in het slottorentje, hier kreeg ik enkele jaren geleden voor het eerst de dolk van mijn opa in handen. Mijn beeld van de oorlog is verbreed en ik vraag mij al lang niet meer afwaarom mensen zoveel waarde hechten aan Doden herdenking ofBevrijdingsdag. Door alle ervaringen kan ik een inschatting maken van de impact van de oorlog, hierdoor heb ik ook waardering gekregen voor de vrijheid waarin wij mogen leven. Dat deze vrijheid niet vanzelfsprekend is, is een les die we door moeten blijven geven aan komende generaties. zeggen, aan de voorkant ging dat wel, daar kon je bij, maar de achterkant, die achtergalgen, zoals ze heetten, dat was een enorm gepruts voor vierjarige vingertjes. Er kwam een dag dat ik naar de wc geweest zijnde, er in slaagde ook die knoopjes door de gaatjes te frunniken. Trots stapte ik door de deur van de wc de ruimte in die diende als wasplaats en schuur en riep dat ik mijn achtergal gen vast had gemaakt. Bij en voor de deur naar buiten stonden mijn ouders en nog meer mensen. Succes verzekerd, meende ik, maar niet heus. Geen blik werd me waardig gekeurd, niemand Dat had anders kunnen zijn, maar Sint Maarten lag geen enkele dag in de vuurlinie, zoals ooit het geval was tijdens de Engels- Russische invasie van 1799. Veel van mijn leeftijdgenoten hebben andere, veel traumatischer herinneringen aan die jaren. Sommigen maakten bombarde menten mee, anderen hongersnood. Er zijn er die herinneringen bewaren aan huiszoekingen, aan verstopte ofweggevoerde ouders, ofbroers, ofzussen. Niets van dat alles overkwam mij, geluksvogel. De eerste zomer met herinneringen, die van 1944, is ook de laat ste oorlogszomer die ik meemaakte. In de volgende, die van 1945, was heel Nederland bevrijd. In die tijd droeg een jongetje galgen om zijn broek op te houden, net zoals volwassen mannen. Al heel jong leerde je die galgen, waaraan aan de voorkant en achterkant gespleten leertjes met ogen zaten, bevestigen aan de knopen aan je broek. Dat wil Inmiddels ben ik zo’n acht jaar verbonden aan het Regius Col lege als geschiedenisleraar. In mijn lessen komen ieder jaar gast sprekers van Herinneringscentrum kamp Westerbork langs op school. Oude, vaak fragiele mensen die vol hartstocht en emotie vertellen over hun persoonlijke ervaringen met de Tweede Wereldoorlog. Deze verhalen maken altijd grote indruk op de leerlingen, maar ook op de docent: ik dus. Door de jaren heen hoorde ik verhalen van de dochter van een tamelijk bekende NSB’er, meerdere mannen en vrouwen die op allerlei manieren weg werden gesmokkeld om onder te duiken, (kinderen van) verzetsstrijders en Nederlanders die betrokken waren bij de oorlog in Indonesië. Naast de bezoeken van gastsprekers lopen we jaarlijks met de leerlingen langs het monument waar ik als kind kwam, bekijken we de struikelsteentjes in de Magnusstraat en vertel ik over de beschieting van de munitietrein. Op deze manier probeer ik de Tweede Wereldoorlog ook tastbaar te ma- J uil Heeft u ook een herinnering aan de Klaas Kleine 11 De auteur, drie jaar oud; spelen op de klinkerweg ging gewoon in 1943. ■I

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 11