Mijn gedachten I w I bij Dodenherdenking en Bevrijdingsdag Bijna vijftig jaar na de bevrijding van Nederland werd ik geboren, in 1992. Ook mijn ouders zijn ruimschoots na de Tweede We reldoorlog geboren. Mijn grootouders waren nauwelijks tieners tijdens de oorlog, toch zijn het hun herinneringen die de oorlog voor mij tastbaar hebben gemaakt. In dit stuk beschrijfik hoe de 2010 heeft hij hierover contact opgenomen met de familie van de vliegeniers. Nog indrukwekkender vind ik zijn herinneringen aan de beschietingen op de trein die hij nam naar zijn school in Den Helder. Het mooiste verhaal speelde zich echter rond de bevrijding af Een aantal soldaten van het terugtrekkende Duitse leger sliepen op een nacht in de stal van de boerderij van mijn overgrootvader, nabij ’t Zand. Mijn opa, toen een jongen van 14 jaar oud, liep door het provisorische slaapvertrek en zag een ijdens een redactievergadering kwam het idee naar voren om persoonlijke verhalen te schrijven over onze ervaringen met de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding. Karel Numan schreef vervolgens zo’n stukje en ik ook. Karel en ik schelen zo’n vijftig jaar in leeftijd, toch speelt deze oorlog ook een rol in mijn leven en eigenlijk in het leven van iedereen. Het Tweede Wereldoorlog monument in Schagen staat symbool voor mijn bewustwording. jaren kwam ook de wijsheid. Op de middelbare school werden we verder onderwezen over de oorlog en werd de impact van een bezetting mij al duidelijker. Ook over alle andere verschrik kingen begon ik een beeld te vormen. Ondertussen kon ik al beter begrijpen waarom de Tweede Wereldoorlog zo’n grote rol Tweede Wereldoorlog een rol heeft gespeeld in mijn leven en hoe is blijven spelen in ons bewustzijn. Op deze manier begon ik ook mijn beeld hierover is veranderd. te begrijpen waarom Dodenherdenking en Bevrijdingsdag zulke grote nationale gebeurtenissen zijn. Na de middelbare school begon ik met de lerarenopleiding, ik werd geschiedenisdocent. Tijdens deze studie bezocht ik ook meerdere concentratiekampen. Ik ging naar Westerbork, Thercsienstadt, Auschwitz en het Getto van Warschau. Ik las veel historische boeken, keek naar films en sprak met mijn grootou ders. Al deze momenten maakten de oorlog steeds concreter, het werd enigszins tastbaar. Hierdoor veranderden mijn gedachtes over de wereldoorlogen. Ik vond het niet meer zozeer spannend, veel meer vond ik het geheel onvoorstelbaar. Ik kon en kan niet begrijpen hoe een volk in staat kon zijn om een ander volk uit te roeien. Ook begreep ik niet hoe een generatie jongvolwassenen kon besluiten om op zo’n grote schaal hun leven te riskeren. Het verleden heeft mij altijd geïnteresseerd. De wereldoorlogen worden door veel jonge kinderen gezien als spannend, ik was hierop geen uitzondering. Op de basisschool leerden we over de oorlog, opa en oma vertelden verhalen en verschillende speel films maakten een onuitwisbare indruk. Ook zie ik nog helder voor mij hoe ik aan de hand van mijn moeder naar de Dodenherdenking liep, bij het monument aan het eind van de Stationsweg (we woonden toentertijd aan de Spoorlaan). Een indrukwekkende gebeurtenis was de stilte om 20:00, maar ook een die ik op jonge leeftijd niet zo goed kon plaatsen. Het was lastig voor te stellen waarom al die mensen zoveel waarde hechtten aan onze vrijheid, een verworvenheid die voor mij volkomen vanzelfsprekend was. De verhalen over de Vooral de vertellingen van mijn opa, Jaap de Wit, maakten grote treinbeschieting kende ik toen overigens nog niet. Dat de oorlog indruk op mij. Opa vertelde hoe hij met zijn vader als een van zo dicht bij mijn ouderlijk huis zijn sporen heeft nagelaten hoorde de eerste aankwam bij een neergehaald Brits vliegtuig. Rond ik pas jaren later. Wanneer ik ging buitenspelen liepen mijn broer en ik soms naar de bunker aan de Zuiderweg. Op jonge leeftijd wist ik dit opmerkelijke object te koppelen aan de Tweede Wereldoorlog, waarvoor het gediend heeft wist ik niet. Informatie inwinnen deed ik niet, het was veel leuker om te proberen stenen door de rasters van de bunker te gooien. De Tweede Wereldoorlog bleef voor mij de spannende gebeurtenis uit het verleden. Maar met de IO i ^5 10 i>ll yiLIJ N VOOR ÜC’'' :OW| VRIJIIFID

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 10