Kunst Verklaard Sprekende schilderijen over het rijke West-Friesland Mocht u met deze naaimachine uw gordijnen willen verstellen, dat valt dat zeker afte raden. Maar wilt u hem bekijken, dan bent u van harte welkom in Boerderij- en Rijtuigenmuseum Vree burg, waar hij staat te pronken in de “Schatkamer” -vitrine! Zoals het bij zoveel uitvindingen gaat is de naaimachine niet het werk van één persoon, maar is het een combinatie van een reeks eerder gedane uitvindingen. Dat geldt ook voor het apparaat van Howe, die voortbouwde op een imposante reeks eerdere vindingen van lieden uit allerlei landen. Het voetje, de op en neer gaande naald, het draaiwiel, het spoeltje, het aandrijfme chanisme, er zit nogal wat denkwerk vast aan zo’n voor ons vanzelfsprekend apparaat. Met als resultaat dat zowel de Engel- sen, de Duitsers, de Oosterijkers, de Fransen en de Amerikanen volhouden dat zij de naaimachine hebben uitgevonden. Toch was het Howe die de eerste goed werkende machine wist te maken. Maar zoals die elektrische machine dat zwarte gevaarte als voorganger had, zo had de trapmachine de handnaaimachine als voorganger. Museumboerderij Vreeburg beschikt over een uniek exemplaar uit 1859, dat er nog gaafuitziet. Het moet in zijn tijd een won der van techniek zijn geweest, want de eerste goed werkende handnaaimachine werd pas in 1845 door de Amerikaan Elias Howe gefabriceerd. Howe leidde een armoedig leven, totdat hij met een aantal fabrikanten (waaronder Isaac Merrit Singer) een deal sloot, en schatrijk werd. Want Singer zorgde vooral vanaf 1866 voor een onvoorstelbare productiestijging. Martin van der Jagt 9 Boerderij-en rijtuigmuseum Vreeburg Loet 14 1741 BP Schagen 0224 21 69 06 info@museumvreeburg.nl Waar kwam dat zeldzame zelfvertrouwen van onze voorouders, die zaken deden in alle hoeken van de wereld, vandaan? En hoe heeft zich dat ontwikkeld? Schil derijen spreken, want het is ook: kunst verklaart. De Westfriese Folklore en Kunst Ver klaard tekenen samen voor ‘Sprekende Schilderijen’’, de dynamische presentatie die Ad Geerdink, directeur van het West fries Museum, maandag 6 april (20.15 uur) in het Scagon verzorgt. Geerdink geeft aan de hand van schil derijen een inkijkje in wat hij noemt “mijn persoonlijke verwonderingen over de meest enerverende en dynamische periode uit de geschiedenis van West- Friesland, de Gouden Eeuw.” Kaartjes: www.scagontheater.nl. Entree: 10,00 - CJP: 5,00 (incl. consumptie na afloop).

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 9