Markt 18 Het gemeentehuis aan Markt 18 stond al sinds 2002 leeg. Over een nieuwe bestemming werd gewikt en gewogen. Wethouder Bouwes wilde het in de verkoop zetten. Maar zo ver kwam het niet. In 2006 stapten vijfSchagenaren met een burgerinitia- tiefnaar de gemeente. Het waren Joop de Veer (bestuurlijke ervaring), Joop Paauw (bouwkundige kennis), Rens Bakker (architect), Henk Kok (culturele kennis/toegang tot Scagon) en Dick de Best (financiële kennis). Hun plan: een cultuurhuis op Markt 18, in het centrum van de stad. Behalve Scagon, werden ook de Sociëteit voor Senioren, Da Capo, Stichting Trapman (werd Kern 8), filmhuis De Luxe en op het laatst de biblio theek bij het project betrokken. Nadat alle potentiële partijen hun plan hadden omarmd, presenteerden de vijfhet aan de gemeenteraad. Het ontwerp van architect Rens Bakker en de sluitende begroting overtuigden de raadsleden van de haalbaar heid. Het college van burgemeester en wethouders keerde zich echter tegen het plan. Daarop gafde raad het college opdracht om met de initiatiefnemers om tafel te gaan. Dat hielp. Vanafdat moment kwamen de vijfen het college op één lijn, met name dankzij burgemeester Westerink. In 2011 werd begonnen met de bouw en op 3 maart 2013 ging Cultuurhuis Markt 18 in be drijf, met een prominente plek voor het nieuwe Scagon Theater. Na het drie eeuwen geleden verbrande theater aan de Lagezijde, het verloren gegane Royal en het afgebroken Scagon aan de Buiskoolstraat, bevindt zich in Markt 18 het vierde theater ooit in Schagen gebouwd. En het toneelleven bloeit. Cornelis Bok zou zeggen: ‘Wie zou zulks hier bijna aan de zelfkant van een land zoeken, in welks midden men zulks schaars aantreft’. brief op poten van OZOS-voorzitter Jan Krijgsman en vurig lobbyen bij wethouder Welles en de cultuurminnaars onder de raadsleden, zorgen ervoor dat de gemeente de twee timmerlo- kalen (voorlopig) aan de toneelverenigingen V.V.V., Mimi-Cri en OZOS toewijst als repetitie- en opslagruimte. OZOS zag echter meer in deze lokalen. Waarom er geen klein theater van gemaakt? In augustus 1978 zetten zij brutaalweg de eerste spade in de grond. Met tomeloze daadkracht van bestuur, leden en betrokkenen voltooiden zij in een jaar tijd hun droom. De gemeente was volkomen overrompeld. Omdat ze geen andere toneellocatie kon aanbieden, was de raad in de tussentijd akkoord gegaan met een eenmalige subsidie aan OZOS van 20.000 gulden. In september 1979 mocht burgemeester De Wilde het Scagon Theater openen. Vijfjaar lang viel het nog onder de paraplu van OZOS. Artisticiteit en financiën bleken een niet vol te houden combinatie. Op 28 december 1984 werd het theater overgeheveld naar een stichting. Deze nam de be heerstaken over, zocht daar de mensen voor en moest op zoek naar subsidiebronnen om de eindjes aan elkaar geknoopt te krijgen. Die overgang lag gevoelig voor de OZOS-pioniers die het Scagon, dat ze met eigen handen uit de klei hadden getrok ken, bestuurlijk uit handen moesten geven. Maar zij bleven hun theater trouw. In een reeks verbouwingen tussen 1984 en 2004 stroopten zij en vele anderen telkens weer de mouwen op. Er werd een foyer ingericht met een nieuwe entree, het theaterdeel werd vergroot en er kwam een parkeerplaats. Het dak werd verhoogd voor een eerste etage en in 2004 kreeg de foyer een facelift. Zelden werd door een zo kleine vereniging zo’n groot project tot een succes gemaakt. Toen brak het jaar 2013 aan. Bij de opening van Markt 18 in 2013 begeleidde Schagens Harmonie La Bloemen. Peter Groenveld 7

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 7