Een brief op poten van OZOS- voorzitter Jan Krijgsman zette de crisis in. Igesz hield het maar een paar jaar vol. Mulder gooide in 1931 de handdoek in de ring. Cérès werd eind 1935 verkocht aan kruideniersketen De Gruyter. Het NH Koffiehuis brandde afin 1946 en werd niet herbouwd. Alleen Royal bleef fier overeind met een rijk film- en toneelprogramma, totdat in de zeventiger jaren onder invloed van teevee en thuisvideo het verval intrad. Theatervoorstellingen werden er niet meer gegeven. Igesz en De Roode Leeuw keerden eveneens de rug Brief op poten In 1975 besluit de gemeente Schagen de LTS te slopen. Een schap Geen Roos zonder Doornen’. Twee seizoenen hielden ze het vol. Een krantenoproep in 1896 om een nieuwe acteerclub van de grond te tillen leverde niets op. Het wachten was op het interbellum. Nog niet was de eerste wereldoorlog afgelopen of de toneelvereniging VW (Veni Vidi Vici) werd opgericht, met als thuisbasis het NH Koffiehuis. Een jaar later presenteerde zich de Schager Spoorweg Tooneelvereeniging, voorloper van het podiumgezelschap In Eigen Kring. Zij traden op in Cérès. De katholieken bezochten in De Roode Leeuw de voorstel lingen van hun eigen Constantia. Ook het revue- en cabareten semble van plaatsgenoot Jan Buisman maakte zijn opwachting. Hij debuteerde in 1927 als 16-jarige met zijn eerste show. Zijn 50-koppige gezelschap oogstte na afloop een minutenlange ovatie en de krant gafhem: ‘een grootepluim op zijn muts’. naar de podiumkunst. Tot wanhoop van de toneelvereniging OZOS, opgericht in 1946, die al jaren serieuze stukken bracht en zich met hard werken en professionele regisseurs naar een hoog niveau had opgewerkt. De omstandigheden waarin zij re peteerden en moesten optreden, staken daar schril bij af OZOS oefende in schoollokalen, vakbondszaaltjes en huiskamers, tot een onbewoonbaar verklaarde woning aan toe. De gemeente bood niet meer dan een schamele oplossing. Na de sluiting van de LTS aan de Nijverheidsstraat stelde zij OZOS het bakkerij- lokaal beschikbaar. Een armoedige locatie in een gesloten en in verval rakend schoolgebouw. Maar iets was beter dan niets. Scagon Theater De opkomst van de bioscopen mag in deze opsomming niet ontbreken. Aannemer en architect J.R. Vlaming opende in 1913 zijn eerste bioscoop aan de Landbouwstraat en in 1922 Schagen’s grootste schouwburg ooit, bioscooptheater Royal aan de Gedempte Gracht. Concurrentie kreeg hij ook. Aan de Roosstraat bouwde W Mulder in 1925 een derde bioscoop. En dan was er nog Jan Igesz, die in 1927 zijn hotel uitbreidde met een volledig geoutilleerde bioscoopzaal met 200 stoelen. Toen MEEB DAN 3000 BEZOEKERS in den Muztekimn Foto in de Schager Courant van 29 mei 1926. 6 Een beeld v. d. Het Duitse stafmuziekkorps speelt voor de bezetters van Schagen tijdens WOII. De foto toont de publiekscapaciteit van theater Royal. Niestadt fotocollectie Zijper museum. De zon schijnt boven het inmiddels verdwenen Scagon Theater in de Buiskoolstraat. Foto Marc Moussault. te Schagen op 2en Pinksterdag.

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 6