Van Albert van Dalsum tot Eduard Verkade De ruime keuze aan zalen en de centrumfunctie die Schagen al eeuwen vervult, brachten alle grote artiesten en acteurs van Nederland naar hier. Jean Louis Pissuise trad in zijn gloriejaren talloze keren op in het Noordhollands Koffiehuis. Louis Bouw meester kwam zelfs op zijn 80e nog naar Schagen. Van Albert van Dalsum tot Eduard Verkade, van Esther de Boer-van Rijk tot Louis en Heintje Davids, van Ank van der Moer tot Toon Hermans, allemaal wisten ze Schagen te vinden. Zij waren de Pierre Bokma’s, de Youp van ‘t Heks en de Monique van de Vens van hun tijd. En niet alleen bij de nationale kasmagneten liepen in Schagen de zalen vol, ook de kleinkunst trok veel publiek. Operettes en balletvoorstellingen, gymnastiek- en turnde- monstraties, voordrachten, toneelstukken, muziek en zang, de uitgaanskalender stond bol van de lokale en regionale bekend heden. Schagens Harmonie, opgericht in 1869, was bijzonder populair en had een sectie strijkers die klassieke concerten mogelijk maakte. Er waren optredens van het mannenkoor Euterpe, de Dames-Zangvereeniging Euphonia en het Westfries cabaret van Daan Pool. Schager toneel Wat ontbrak was een Schager toneelgroep. Die van Cornelis Bok was in het eerste kwart van de 19e eeuw met de brand in rook opgegaan. In 1867 vormde het vrijkorps van Schagens schutterij uit eigen gelederen het ‘Liefhebberij Tooneelgezel- zomers druk bezochte openluchtconcerten werden gegeven. Na de opening van de Schager Muziektuin in 1925 werden de buitenconcerten naar daar verplaatst. Niet zelden kwamen daar over de duizend liefhebbers op af. Op 2e Pinksterdag 1926 trok het Amsterdams Harmonicaorkest (‘Nog nooit was onze mu ziektuin zoo vol’) het recordaantal van drieduizend bezoekers. u». ■M n" 5 Het in 1799 ingerichte theater aan de (Nieuwe) Lagezijde stond op de plek waar metselbedrijf Gielens was gevestigd. Op de foto de nieuwbouw van Gielens. In het pand dat ervoor moest worden afgebroken werden sporen aangetroffen van de brand die het theater in de as had gelegd. Engelina Hartlooper Hoewel het met de inhoud van dit artikel niets te maken heeft, is het volgende te curieus om achterwege te laten. Het Theatre National van Levie Hartlooper had in 1857 twee optredens in de kolfbaan van koffiehuis De Beurs, te weten op 9 en 22 december. In Hartloopers gezelschap speelde onder meer zijn dochter Engelina (1835 1920). Ze was in haar tijd een bekend toneel speelster (bron: Joods Erfgoed Rotterdam). Op 18 december 1857, tussen de twee voorstel lingen van het Theatre National in, schonk zij het leven aan een zoon. Engelina was dus 22 jaar oud en zwanger naar Schagen meegereisd op kar en paard. In de geboorteakte verklaart de Schager vroedvrouw Dirkje Kaij ‘dat op den drieëntwintigsten van deze maand, als toeval lig ten half twaalf ure, in het huis staande op de Hoogzijde, bewoond door Machiel Gielens is geboren een kind van het mannelijk geslacht, uit Engelina Florina Hartlooper van beroep tooneel- speelster wonende te Rotterdam, bevindende zij zich thans tijdelijk alhier te Schagen met een ge zelschap tooneelspelers tot het geven van eenige representatiën tooneelvertooningen, zijnde dit kind buiten echt bij haar verwekt, welk kind zal genaamd worden Louis Johan’. Met ‘als toeval lig’ wordt vermoedelijk een onverwachte vroeg geboorte bedoeld. Dat moet enige consternatie hebben gegeven in huize Gielens. «- «H- 'IK& I r - in

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 5