van Schagen T o O N E E E-B K B 1T» TOONEELTho™ Schagen, 26 Nov- en de Landbouwsociëteit Cérès hadden een ruime zaal met een podium. Het grootst was het chique Noordhollands Koffiehuis. Al die zalen liepen vol voor concerten en voorstellingen. En dan had hotel Vreeburg nog een monumentale achtertuin, waar ‘s leven in Schagen in vlammen opging. Het wachten was alleen op een volgende bron waarin er verslag van werd gedaan. heeft mogen verwerven, v. Kolfbaan In het oprichtingsjaar van de Schager Courant verscheen op 25 november 1857 op de advertentiepagina een annonce van Toneeldirecteur L. Hartlooper, waarin hij een voorstelling aanprijst die hij met zijn gezelschap komt geven in de ‘kolfbaan van den heer Roggeveen en Zoon’. De Amsterdammer Levi n september 2019 vierde het Scagon Theater haar 40-jarig bestaan. Een kranige prestatie voor een vrijwilligersorganisatie. Een theater is voor een relatief kleine gemeenschap als Scha gen geen vanzelfsprekendheid. Hoe was het hier van oudsher gesteld met de belangstelling voor de podiumcultuur? Niet zelden kwamen er rond schap naar Schagen. Daar heeft men reeds verscheidene jaren de duizend liefhebbers op af een toneelgezelschap, uit een welingelichte kring bestaande. O! Men gevoelt zoo dat men zich hier niet bij een opgeraapten troep, maar in een beschaafden kring bevindt.’ Helaas ging het theater aan de Lagezijde door brand verloren. Waarmee niet gezegd wil zijn dat daarmee ook het culturele Toneel, zang en dans zijn van alle eeuwen. In hoeverre Schagen ermee is verwend, is in de annalen tot tegen 1800 nauwelijks beschreven. Maar op Slot Schagen hebben zeker minstrelen en voordrachtskunstenaars de Heer vermaakt. Straatzangers hielden de burgers op de hoogte van wat in de omstreken gaande was. De kermis was met zijn theatertenten het jaarlijkse hoogtepunt voor de volkscultuur en de kerkgemeenschappen onderhielden het verticale geestesleven. Als we het theater defi niëren als een plaats waar mensen samenkomen voor vermaak en verheffing, dan speelde dat zich in Schagen vele eeuwen afop Hartlooper reisde met zijn Theatre National zowel de provin- straat, in de herbergen en in de kerk. ciale schouwburgen als de kermissen af Zie ook de kadertekst. ‘Den heer Roggeveen’ was de uitbater van koffiehuis De Beurs aan de Markt, het tegenwoordige Stiel. Hoe ‘welingerigt’ de kolfbaan van De Beurs ook geweest moge zijn, hij had niets van de schouwburgen waarnaar toneeldirecteur Hartlooper in zijn advertentie verwijst. Geen kleedkamers, geen podium, geen decors. Er moest geïmproviseerd worden. Het publiek deerde het niet. In het medialoze tijdperk waarin zij leefden, was elke vorm van verpozing welkom. De advertentiepagina’s van de krant wemelden het hele jaar door van de caféhouders die optredens in hun koffiehuis aanprezen. Voor de zaaleigenaren waren de voorstellingen veelal het voorprogramma voor het bal na waarmee zij hun geld moesten verdienen. Aan grote zalen was geen gebrek. Vreeburg (Igesz), De Roode Leeuw (Rumors) Cornells Bok Uit de geschriften van Cornelis Bok (1777-1836), kunstschil der en schrijver, weten we dat aan het eind van de 18e eeuw in Schagen werd opgericht het Theatraal Gezelschap Leering, Deugd en Vermaak. De vereniging had een aantal draagkrach tige commissarissen. Zij kochten in 1799 het destijds meest oostelijke pand aan de Lagezijde om er een theater van te maken, voor zover bekend het eerste in de Schager historie. De commissarissen kwamen zowel uit katholieke als hervormde kring, een teken dat zij culturele ontwikkeling stelden boven de geloofsstrijd. Cornelis Bok was werkend lid. Hij speelde mee, mogelijk in zijn zelfgeschreven stukken, en zal een bijdrage hebben geleverd in het ontwerpen en schilderen van de decors. In zijn roman ‘Vooringenomenheid en vooroordeel’ (1826) schrijft Bok: ‘Zoo begaven wij ons reeds meermalen met gezel- Ik ondergeieekende Toonecl- directeur verwittigt dc geëerde W nis buiten de Gemeente, dat hij te W -rigc indeStads-SchouwburgeiiA alhicr dien ^vttl Joen dubbel aal waardig maken. Tooneel-Pirectenr. De theaters 4

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 4