Van de voorzitter Inhoud Het jaar 2020 staat trouwens geheel in het teken van 75 jaar bevrijding. Ook van onze kant krijgt het veel aandacht. Een voorzichtig begin was de lezing op 5 februari van Thea en Jan de Roos. Het was zeer de moeite waard. Zij brachten boven water hoe de Duitse bezetter een vaste greep probeerde te krijgen op onze Noord Hollandse Waterschappen in oorlogstijd. In de staart van de lezing lichtte Jan ons nog toe hoe de vervolging van de ‘foute’ water- schapbestuurders na de oorlog voor een deel natte vingerwerk bleek. Wij van de Historische Vereniging hopen dat u een mooi jaar heeft, waarin u op tal van lastige punten ‘bevrijding’ vindt. Nog veel leesplezier, want de inhoud is weer meer dan de moeite waard om tot u te nemen. De stormen rijgen zich momenteel aaneen. Ciara was nog maar net uitge raasd of Dennis diende zich alweer aan en ook het volgende weekend stond in het teken van harde tot zeer harde wind. Het lijkt zich in februari 2020 toe te spitsen op de weekenden. Uitstekend weer om binnen te blijven en te genieten van de warme kachel en een goed boek. Over boeken gesproken. Karel Numan heeft weer een nieuwe pennenvrucht afgeleverd. De ‘doop’ vond plaats in het kerkje te Valkkoog. De minipolder Burghorn is het vruchtbare onderwerp. Deze werd overigens al tussen 1457 en 1461bedijkt. De uitgave beschrijft de bedijking en de geschiedenis van de nieuwe polder Burghorn. Dhr. Numan zal in het najaar tijdens een lezing nog veel meer vertellen over dit proces. De eerstvolgende lezing is op 15 april na de jaarvergadering. De jaarvergade ring begint om 19.30 uur in de Nieuwe Nes. Na de pauze zal de lezing begin nen om 20.15 uur, zo is de verwachting. Carla Soonius, Regio Archeoloog uit West-Friesland, doet ons uit de doeken wat zoal in Schagen en omgeving op archeologisch gebied is geschied. Archeologie is vaak niet zichtbaar, maar door het te verbinden met zichtbare, waardevolle landschapselementen en monumenten gaat het leven. De meest recente vondsten zullen niet ontbre ken in haar betoog. Kortom, weer zeer de moeite waard om de lezing bij te wonen. 18 Albert van Beijeren van Schagen en Anna van Nijenrode Deel 1 Karel Numan 22 Van wanneer dateert de foto? 8 Handnaaimachine 9 Aankondiging Kunst Verklaard 10 De martelaren van Schagen (Epiloog) 13 Van de Historische Vereniging 14 'Post-kussen' uit Schagen 2 Colofon 3 Van de voorzitter 4 De theaters van Schagen Verder staat op stapel een Kakelepost themanummer over de bevrijding. Daarnaast zijn er tal van activiteiten gepland. Elders in dit blad vindt u deze opgesomd in zoveel mogelijk chronologische volgorde. Het varieert van optochten, stadswandelingen en fietstochten tot quizzen. Zo is er veel te doen dit jaar. Adrie Pater 3 Peter Groenveld Martin van der Jagt Philip van der Zee Robert Witsen Peter Groenveld

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 3