Albert gaf zich dus zonder slag of stoot over Albert gafzich dus zonder slag ofstoot over en werd gevankelijk naar Den Haag gebracht. Het Hofveroordeelde hem ertoe het eens te worden met zijn schuldeisers; een en ander leidde er uiteindelijk toe dat hij in gevangenschap werd gehouden in het slot te Medemblik. Daar zal hij vrij kort na januari, nadat zijn schulden al dan niet naar tevredenheid van de schuldeisers geregeld waren, zijn aangekomen. Op 24 augustus - Sint Barthelomeusdag - 1480 stierfhij daar11). Hij werd begraven in Schagen in het familiegraf in de kerk. vrouw Adriana lijftochtte. Een halfjaar later zat hij in voorlopige hechtenis in Den Haag. Albert gedroeg zich waarschijnlijk zijn leven lang recalcitrant, hij gooide voortdurend zijn kop in de wind, deed niet wat er van hem werd verwacht. Het moet ook wel een eigenschap zijn geweest die al vroeg is opgevallen. Was dat de reden waarom zijn vader zijn jongste zoon heer van Burghorn maakte en niet zijn tweede zoon Jan? Hield hij deze laatste ‘in reserve’? Maar Onder voogdijschap van Jan van Beijeren van Schagen12) werd Alberts dochter Josina Vrouwe van Schagen. Ze was toen onge veer 14 jaar oud. Aan het eind van dat jaar, kort voor 4 septem ber 1480, trouwde ze met Wouter van Egmond. Dat huwelijk w met goedkeuring van keizer Maximiliaan. Schagen moest uiter aard een wettig Heer ofeen wettige Vrouwe hebben13). Op 8 april 1478 sturen Maximiliaan van O ostenrijk en Maria, hertogin van Bourgondië een briefvan remissie kwijtschelding, verzachting) betreffende Albert van Schagen aan het Hofvan Holland. Op grond hiervan doet dit Hof op 13 juni 1478 de uitspraak dat hij hersteld wordt in zijn vorige staat en goede naam, hoewel hij veroordeeld was tot het betalen van tiendui zend leeuwen en om die reden gevangen gehouden werd in het kasteel te Medemblik. Des te merkwaardiger is het dat hij dan toch sterft in Medemblik, klaarblijkelijk in het slot aldaar. In gevangenschap? Op vrijwillige basis? Hersteld in eer, maar afziend van de mogelijkheid opnieuw heer van Schagen te zijn en derhalve zijn dochter en broer Jan verlossend van die taak? Wouter van Egmond is immers dan nog niet getrouwd met zijn rerd gearrangeerd door de heer van Egmond, oom van Wouter, dochter Josina. Dat gebeurt nog geen maand na zijn overlijden, vlak voor of direct na zijn begrafenis in Schagen. In mei 1478 verzorgt hij nog iets voor zijn vrouw in verband met de dood van haar vader Gijsbert van Nijenrode van Velsen14). Ze houden kortom hoe dan ook een nauw contact tij dens zijn gevangenschap en zijn op de hoogte van elkaars wel en wee. Immers de vader van Adriana sterft enige jaren daarvoor, zonder dat precies bekend is wanneer. Het laatste deel van het leven van Albert van Beijeren van Schagen bracht hij door in gevangenschap in het kasteel van Medemblik. Toch kleeft daaraan iets merkwaardigs. Op 31 juli 1477 verzorgde hij een douarie en lijftocht ten gunste van zijn vrouw Adriana van Nijenrode. Deze werd bekrachtigd door Maria van Bourgondië de landvoogdes. Vermoedde hij iets, verwachtte hij ofverwachtte zij een wending in zijn bestaan die dat nodig maakte? Adriana zou bij zijn sterven de inkomsten verwerven uit huis en burg van Schagen en daarnaast nog eens 50 ponden per jaar uit de heerlijkheid Schagen. Dit was de derde keer dat Albert zijn ende edelen van Hollant, hebbende mit hem vele cloecke man nen van Haerlem, Leyden, Delft, Amstelredam ende Alcmer. Dese alte samen vergadert wesende tot Egmondt ende Scoerl op Sinte Barbaren dach (4 december), togen voert voer dat huys tot Scagen. Here Aelbrecht van Scagen siende dit grote volck voer sijn huys, ende genen macht en hadde die te weder- staen, ghinc hi van den huyse ende gaf hem in genaden ende handen des stathouders ende wertgevangen gebrocht inden Hage ende in hoesscher hoede en vangenissen geset, ende daer in te bliven ter tijt toe dat dye creditoren ende schuldeners betaelt soude wesen. Ten lesten wert hi gevangen gebrocht op tslot tot Medenblic, ende starf hi int jaer M.CCCC.LXXX. (1480) omtrent Sinte Bertelmeesdach (24 augustus) ende wert tot Scagen begraven. f 1 ^-OpA‘1 20 Albrecht van Beijeren, grootvader van Albrecht van Beijeren van Schagen (uit Slot Schagen).

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 20