Albert volgde zijn vader op, op 2 maart 14665). Er is geen reden bekend waarom juist op die dag. Zijn vader is dan 77 of79 jaar lbert, Aelbert of Aelbrecht van Schagen is de tweede heer van Schagen en Adriaan of Adriana van Nijenrode is zijn vrouw. Over Albert is al veel geschreven. Het meeste is te vinden in de disserta tie van Bregman1) en, steunend op Bregman, in het standaardwerk over Schagen van Lambooij e.a.2). Ook zijn er schilderijen van hem bekend, te vinden in het laatst genoemde werk en in Slot Schagen, het boek van Diederik en Timmer3). oud. Vond die 77 een ‘mooi’ getal, was het mooi geweest? Een jaar later in 1467, werd Albert bij gelegenheid van de slag bij Luik door zijn vorst, Karel de Stoute, tot ridder geslagen, aldus Dirk Burger van Schoorel.6) Hij had inmiddels een functie als heemraad in Rijnland. En hij had een vrouw gevonden. Of: er was een vrouw voor hem gevonden, woonachtig in Utrecht. Dit laatste geeft meteen iets aan. De kinderen van Willem van Beijeren, de bastaard van Holland, eerste heer van Schagen, waren zeer bekend met en binnen de Hollandse adel, zoals die in Den Haag, Utrecht, Haarlem en andere wat grotere steden elkaar trof, rondom het grote machtscentrum Den Haag, of dat andere grote machtscentrum, de bisschopsstad Utrecht. Scha gen was en bleefvoor hen een uithoek, die weliswaar bestuurd moest worden en waar je dus regelmatig je gezicht moest laten zien, maar die je niet diende tot permanente verblijfplaats. Voor de dagelijkse gang van zaken benoemde je een rentmeester. Na de pensionering van vader Willem was het de bedoeling dat Albert zorgde voor de jaarlijkse uitkering aan zijn broers en zussen. Philips de Goede had immers in 1444 op verzoek van Willem van Beijeren aan deze laatste toegestaan jaarlijks een rente uit te keren aan zijn kinderen, zodat die hun adellijke staat zouden kunnen voeren. Dat geld kwam uit de inkomsten van de visserij van de Schager en Niedorper Koggen en/ofuit de inkomsten van de heerlijkheid Schagen. Albert weigerde echter dat geld uit te keren - hoewel hij op Sinte Martijns dag in de win ter van 1465 had beloofd dat te doen7) - en hij had wel een punt. Het was een afspraak die zijn vader had gemaakt met goedkeu ring van Philips de Goede en Albert ging er min of meer van uit dat die afspraak gold zolang zijn vader leefde. Dus die moest er dan ook maar voor zorgen. Zo ging het ook. Bovendien is Albert van Beijeren van Schagen is geboren in plusminus 1431, indien hij het eerste kind is geweest van Willem van Beijeren en Johanna van Hodenpijl, of in 1433 (plus ofmin) indien hij het tweede kind was. Hij is in ieder geval de oudste zoon van Wil lem van Beijeren, de eerste heer van Schagen. Albert heeft twee zussen en twee broers, een oudere bastaardbroer (Antonis) en een vermoedelijk jongere bastaardzus (Belije). Van de broers is Willem de jongste en Jan de middelste. Willem wordt heer van Burghorn in 1463 en Jan? Wordt Jan ‘in reserve’ gehouden? Hij wordt pas vele jaren later heer van Burghorn, eerst als vervanger van zijn broer in 1475 en later definitiefin 1481. Alle drie de broers vervullen ook andere functies. Zo is Albert heemraad in Rijnland, Willem vervult een kapiteinsfunctie, een aantal manschappen uit Haarlem aanvoerend in de strijd rond Neuss (zie kader), en verder vinden we hem als schepen en ook een keer als burgemeester in Haarlem, en Jan is in Haarlem te vinden als schout, schepen en vele jaren als burgemeester4). Slot Schagen (Roghman, 1466/1467). en 18 Albert van Beijeren van Schagen Adriana van Nijenrode Deel 1 j

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 18