Jm' 5 s o- Poststempels treintraject Schagen Naast de PTT zijn er enkele partijen geweest die poststempels met Schagen in omloop hebben gebracht. Een mooi voorbeeld waren de treintrajectstempels voor poststukken die met het spoor werden vervoerd. Aan de hand van de trajectkarakters in dit type stempel kon men nagaan, met welke trein of tram het poststuk was vervoerd. Aangezien de Magnusveste een station had, waren er ook trajectstempels in omloop met de naam Schagen erin. 12 - 1N (12-1 uur) 1 - 2N (1-2 uur) N (2-3 uur) 3 - 4N (3-4 uur) 4 - 5N (4-5 uur) 5 - 6N (5-6 uur) 6 - 7N (6-7 uur) 7 - 8N (7-8 uur) 8 - 9N (8-9 uur) 9 - 10N (9-10 uur) 10 - 12N (10-12 uur) Tot wel drie keer dagelijkse post Als een brief op een postkantoor binnenkwam, moest op de achterkant een stempel worden geplaatst bij wijze van aankom- stregistratie. Dat gold ook voor drukwerken en briefkaarten, maar hiervoor was de regel dat het aankomststempel op de voorzijde moest komen. Het lijkt overbodig om zoveel tijdvak ken in het stempel te zetten, maar tot 1932 kon de postbode tot wel drie keer per dag langskomen! Poststukken die in de loop van de dag binnenkwamen, ook via de trein, bleven meestal niet tot de volgende dag liggen, maar werden zo spoedig mogelijk Een apart verhaal zijn de regionale postdiensten, zij concurreer den met de PTT in drukwerkbezorging (het monopolie voor briefpost lag immers bij het staatspostbedrijf). In Schagen zijn ook enkele regionale postdiensten actiefgeweest. Soms gaven ze eigen postzegels uit, maar ze stempelden deze niet afmet een locatie, tijd en datum. De echte post-kus uit Schagen was toch een fenomeen van de PTT en kortstondig nog TNT Post. Met de teloorgang van het postkantoor is een stukje van de unieke postidentiteit van Schagen verloren gegaan. Dat is jammer, want de voormalige poststempels van Schagen geven veel informatie, vooral de oudere typen rondstempels. fpj 1 Voormiddag of Namiddag Op de oudere typen postrondstempels staat naast de naam van het postkantoor en datum, ook de tijdsaanduiding waarop de briefwas gepost, ofwas aangekomen. Dit was het maximale aan tal van 18 tijdvakken in de oude rondstempels, waarbij de letter V staat voor Voormiddag (ochtend) en de N voor Namiddag: 23. «188-09 K rondgebracht. In 1932 ging de PTT over op twee keer per dag postbezorging: in de ochtend en in de middag. Rond 1965 werd de bezorging teruggeschroefd naar één keer per dag. Men verwachtte een storm van kritiek van het publiek, maar die bleef uit. Wie haast had, nam een postbus om s morgen om acht uur de post al te kunnen ophalen van het postkantoor. Wie meer tijd had, kreeg de bestelling via de postbode in de loop van de dag door de brievenbus. J nedérfand 2 - Robert Witsen 17 De PTT gaf een boekje uit over de postgeschiedenis in Schagen en het nieuwe postkantoor. Het werd ter gelegenheid van een open huis op 7 april 1978 huis aan huis verspreid. 7 APRIL «OPEN HUIS» Postbestellen was van oorsprong een mannenberoep. De vrouwelijke postbe- stelster Molenaar was eind jaren zeven tig nog een bijzonderheid. Foto Niestadt. Twee voorbeel den van regionale besteldiensten met een Schagen- afstempeling. rPostkantoor Schagen had een filatelieloket. Deze gebruikte speciale Schagen-stempels I. 'Ft^derland voor postzegelverzamelaars. Ondanks het niet open zijn van het postkantoor, toch een stempeling ter gelegenheid van de kroning op 30 april 1980. 12 - 6V (12-6 uur) 6 - 7V (6-7 uur) 7 - 8V (7-8 uur) 8 - 9V (8-9 uur) 9 - 10V (9-10 uur) 10 - 11V (10-11 uur) 11 - 12V (11-12 uur) y rM Schagen Sorteren van post in het nieuwe postkantoor in 1978. Foto Niestadt.

Kakelepost - Schagen | 2020 | | pagina 17